Konut Satışlarında Ekim 2018'de Sürpriz Artış!


Türkiye genelinde son açıklanan rakamlara göre Ekim ayında 146 bin 536 konut satışı gerçekleştirildiği görüldü. Yüksek faiz oranlarına rağmen ekimde satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 15,1, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 artış gösterdi. Açıklanan bu rakamlar konut satışları Ekim 2018’de sürpriz artış gerçekleştirdi yorumlarını beraberinde getirdi.  

Yapılan açıklamada ekim ayında en dikkat çekici rakam ise ipotekli satışların dibe vurmuş rakamları oldu. Konut kredisi faiz oranlarının son yılların en yüksek noktasında bulunması nedeniyle ekimde ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 79,1 azalarak 8 bin 65'e geriledi. Önceki dönemlerde yüzde 50'lerden yüzde 30'lara gerileyen istekli satış oranı, Ekim ayında toplam satışlar içerisinde yüzde 5,5 olarak gerçekleşti.

Son dönemde ki konut satış rakamlarını Anadolu Ajansı'ndan Uğur Aslanhan'a değerlendiren sektörün önde gelenlerinin görüşleri şu şekilde oldu;

"Konut Kredi Fazileri Yüzde 1’in Altına Düşmeli"

Konut satışlarında kısmi iyileşme olduğunu belirten İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, "Fiyatların düşmesi, kampanyalar, KDV ve harç indirimleri de bu konularda etkili oldu." dedi.

Aşa, "İki yıl önce 700-800 bin liraya bulamadığımız evler şu anda 500-600 bin lira civarında. İstanbul genelinde yüzde 30'ları hatta yüzde 50'leri bulan ciddi düşüşler oldu konut fiyatlarında."

Nizamettin Aşa, mevcut faizlerin şu anda yüzde 2'lere dayandığını kaydederek, bunun yüzde 1 ve altına düşmesiyle sektörün önünün çok daha fazlasıyla açılacağını belirtti.

Bir diğer sektör temsilcisi olan Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı ise, "Sene sonuna kadar KDV oranları ile tapu harçlarındaki indirimler sayesinde, sektördeki hareketlilik devam edecektir. Ayrıca, konut kredi faizlerinin düşmeye başlaması da konut talebini olumlu yönde etkileyecektir." dedi.

Piyasasının dengelenmeye başladığını, dövizin dengeye oturduğunu, faizlerin düşüş trendine girdiğini belirten Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, “Bundan sonra ekonominin istikrarlı şekilde devam etmesiyle sıkıntılı günlerin geride kaldığı bir yola girildi, faizlerin düşmesiyle sektörde çok güzel gelişmeler yaşanacak” dedi.

Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü, faizlerin yüksek olmasına karşın konut alımına devam edildiğini belirterek, "Demek ki insanlar ya yastık altı birikimlerini kullanarak ya da döviz bozdurarak yatırım yaptı." dedi.


İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık’da, devlet tarafından alınacak yeni tedbir ve düzenlemelerin katkısıyla gelecek dönemde daha güzel bir tabloyla karşılaşmayı beklediklerini vurguladı.

Omran İnşaat Genel Müdürü Ergin Bayram, "Mevcut tabloya baktığımızda iç piyasadaki suni krizin etkilerini kaybetmeye başladığını görüyoruz. Ancak kredili satışların artması için konut kredi faiz oranlarının makul bir seviyeye indirilmesi gerekiyor." dedi.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz