Konut Sektörüne Olan Güven Tekrar Toparlanmaya Başladı


Son birkaç yıldır konut ve inşaat sektöründeki gerileme büyük yankı uyandırmıştı. Sektördeki bu gerilemenin temel nedenlerinden biri konut kredilerindeki faizlerin yükselmesi olarak görülüyor.

Fakat son yapılan araştırmalara ve TÜİK verilerine göre inşaat ve konut sektörü tam gaz yoluna devam ediyor. Tüketici güven endeksindeki konut alımına ilişkin rakamlar Kasım ayında tarihi düşük seviyeye gerilerken, Ocak ayında ise tam tersi olarak toparlanma başladı.

Tüketici güven endeksinde yer alan gelecek 12 aya ilişkin konut alma ya da konut inşa ettirme olasılığına ilişkin endeks Kasım 2017'de 5,8 ile endeks tarihinin en düşük seviyesine gerilerken, Aralık ayında bu endekste başlayan yükseliş Ocak ayında da devam etti. Son yapılan araştırmalarda ise bu endeks 8,9 puan olarak gerçekleşti.

Endekste yer alan konut ile ilgili bir başka veri olan konutta inşaat olasılığında ise yükseliş yaşandığı kaydedildi. Ocak verilerine göre gelecek 12 ayda konutta tamirat olasılığı 31,6 puanla 9 ayın en yüksek seviyesine çıkmıştı. 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum, “Önümüze gelene ruhsat vermememiz gerekiyor. İnşaatı yapacak kişinin mali yeterliliği var mı, teknik yeterliliği var mı? Bunlara bakılmalı. Yeterliliği olmayanlara da vermemek gerekiyor. Çünkü bu sefer iyiyle kötüyü, doğruyla yanlışı ayırt edemiyoruz.” dedi.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz