Konut ve Çeyiz Hesabında Rekor!


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu yıl içerisinde yapılan kanun değişikliği ile azami devlet katkısı miktarını konut hesabında 15 bin TL’den 20 bin TL’ye, çeyiz hesabı uygulamasında ise 5 bin TL’den 7 bin 500 TL’ye çıkarıldı. Yapılan değişiklik konut ve çeyiz hesabında rekor getirdi.

Konut ve Çeyiz Hesabında Rekor!

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre çeyiz hesabının ilk ödemesi 2019'da yapılacak. 2016 yılında yapılan bir düzenleme ile başlatılan “Çeyiz Hesabı” uygulamasında ilk evliliğini yapacak gençlerin, en az üç yıl boyunca düzenli ödemeyle biriktirdiği tutara, yapılan ödemelerin süresine ve miktarına göre değişen oranlarda devlet katkısı veriliyor.

Aynı düzenleme ile başlatılan “Konut Hesabı” uygulamasında ise şimdiye kadar konut sahibi olamamış ailelerin ilk defa ev sahibi olmaları için en az üç yıl boyunca düzenli ödemeyle biriktirdiği tutara, yapılan ödemelerin süresine ve miktarına göre değişmek üzere, belirli oranda devlet katkısı ödemesi yapılması amaçlandı.

Halihazırdaki uygulamada konut hesabına 2018 yılı için aylık 313.72 ile 3 bin 137.15 lira arasında para yatırılabiliyor. İsteyen, ödemeleri üç aylık dönemler halinde de gerçekleştirebiliyor. Bu durumda konut hesabına üç ayda bir 941.16 lira ile 9 bin 411.45 lira arasında değişen tutarlarda para yatırılmış oluyor. Konut hesabına bir defaya mahsus olmak üzere, 2018 yılı için 37 bin 645 liraya kadar toplu para yatırılabiliyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz