Konutta Beklenen KDV İndirimi Başladı


Bakanlar Kurulu kararıyla konutta KDV ve tapu harcında yapılan indirimlerin sektördeki canlılığı, dinamizmi ve iç talebi artıracağını belirten sektör temsilcileri, bu kararın satışlara olumlu yansıyacağı görüşünde. Peki konutta KDV indirimi ne zaman başlıyor ve yapılan indirim oranı yüzde kaç? Gelin şimdi bütün soruların cevaplarına birlikte bakalım…

Konutta KDV indirimi başladı. KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e indiren Bakanlar Kurulu Kararı yürürlüğe girdi. 2016 yılının Eylül ayında başlayan ve geçtiğimiz sene Ekim ayında sonunda sona eren karar ile konutta KDV oranları indirimli olarak uygulanmıştı.

Söz konusu KDV indiriminin yeniden yapılmasını talep eden sektör temsilcilerinin yüzünü güldürecek karar Resmi Gazete'de yer aldı. 24/12/2017 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın geçici 2. maddesinden sonra gelmek üzere geçici madde eklendi.

Eklenen geçici madde ile büyük metrekareli dairelerin KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü. Konutta KDV indirimi 31 Ekim 2018 tarihine yapılacak teslimler için geçerli olacak.

Peki Konutta KDV Oranları Nasıldı?

Net alanı 150 metrekareye kadar konut teslimleri ile belediyeler, il özel idareleri, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve bunların yüzde 51 veya daha fazla hissesine ya da yönetiminde oy hakkına sahip oldukları işletmeler tarafından konut yapılmak üzere projelendirilmiş arsaların (sosyal tesisler için ayrılan bölümler dahil) net alanı 150 metrekarenin altındaki konutlara isabet eden kısmı için; konut yapı kooperatiflerine yapılan inşaat taahhüt işleri için ve kanunla kurulmuş sosyal güvenlik kuruluşları ve belediyelere yapılan sadece net alanı 150 metrekareye kadar konutlara ilişkin inşaat taahhüt işleri için yüzde 1 KDV alınıyor. 

Buna karşın 150 metrekareden büyük konutların tesliminde ise yüzde 18 KDV alınıyordu. Ancak Bakanlar Kurulu Kararı ile bu konutların 31 Ekim 2018 tarihine yapılacak tesliminde yüzde 8 KDV alınacak × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz