Konutta Da Mobilyada Da Yabancılar Önde !

Ülkemiz son yıllarda gayrimenkul sektöründe yabancıların dikkatini çok çekiyor. Metrekare bazındaki ödeme ortalaması, yerli alıcıyı neredeyse ikiye katlayan yabancılar, mobilya sektörü için de iyi müşteriler.

Mobilyanın ihracat fazlası veren ender sektörlerden olduğunu ve bunu 13 yıldır başardığını söyleyen, Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu; 2023 hedefleri kapsamında mobilyada ihracat değerini kilogram bazında 3,5 dolardan 7 dolara yükseltmeyi amaçladıklarını belirtti. 172 ülkeye, 202 gümrük noktasına ihracat yaptığımızı kaydeden Yanıkçıoğlu; 2015'te 400 olan 1 milyon doları aşkın ihracat yapan firma sayısının geçen yıl 571'e ulaştığını vurguladı.

MOBSAD Başkan Vekili Cüneyt Yanıkçıoğlu; son iki yılda Türkiye'nin komşularında yaşanan sıkıntılar, küresel ticaret hacminin gerilemesi gibi nedenlerle ihracatta istenen artışın yakalanamadığını ancak, yine de gerileme olmadığına dikkat çekerek, Libya ve Irak’a ihracatın düştüğünü, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’neyse arttığını belirtti.

"Türkiye, mobilya ihracatında istediği gibi olmasa da başarılı oldu. İhracat başarımızı iç pazarda da yabancılara mobilya satışıyla süslüyoruz. 11 milyar dolarlık bir perakende pazarına sahip olan sektör, iç pazarda yabancıya konut satışıyla rahat nefes alıyor." Diyen Yanıkçıoğlu; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2016'nın 11 ayında 16 bin 549 yabancıya konut satıldığını, buna bağlı olarak, özellikle Ortadoğu ve Körfez ülkeleri vatandaşlarının lüks mobilya harcamasının sektöre hareketlilik kattığını ifade etti.

Türkiye'den konut alan yabancıların genelde el emeği yoğun ürünleri tercih ettiğini belirten, Cüneyt Yanıkçıoğlu; "Klasik tarzda ön plana çıkan lüks mobilyalar da ciddi şekilde tercih ediliyor. Son yıllarda yabancıya konut satışının artmasıyla lüks mobilya pazarı hareketlenirken, ülkemize de ciddi bir döviz girdisi sağlanıyor. Araştırmalarımıza göre, yeni konut alan bir Türk aile mobilyaya ortalama 16 bin lira harcarken, yabancılar 64 bin lira harcıyor." dedi.

Ülkemizde bir yılda satılan toplam konutun ortalama % 1'ini yabancıların aldığını söyleyen Yanıkçıoğlu; ‘Eğer bunu mobilya satışlarıyla kıyaslarsak, yüzde 4'üne denk geliyor. Terör olaylarının bitmesi, sınırımızdaki sıkıntıların hallolması ile yabancıya konut satışının artması sektörümüze de ciddi etki edecek.’ ifadelerini kullandı.

Başkan Vekili Yanıkçıoğlu; yabancıya satışta, Türkiye'de düzenlenen mobilya fuarlarının da büyük katkısı olduğunu belirtti.

Kaynak: AA× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz