Konutta KDV İndirimi Uygulanırken Fazla Para Ödemiş Olabilirsiniz


Geçtiğimiz aylarda inşaat satışlarını arttırmak ve inşaat sektörünü hareketlendirmek için KDV indirimi uygulaması yapılmıştı. İstanbul Tüketici Mahkemesi, müşterisini KDV indiriminden yararlandırmayan inşaat şirketini haksız buldu. Yani çıkan bu karar neticesinde pek çok vatandaş indirimden faydalanamamış olabilir. Şimdi gelin haberin detaylarına bir göz atalım…

Bakanlar Kurulu tarafından konut sektörünü hareketlendirmek adına net büyüklüğü 150 metrekareye kadar konutlar için KDV oranını düşürdü. 8 Eylül 2016 tarihli Resmi Gazete’de yer alan karara göre, KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e indi. 

Mahkeme, müşterinin, fazladan alınan yüzde 10’luk KDV için şirketin yüzde 20 de icra inkar tazminatı ödemesine karar verdi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Hukuku Uzmanı Av. Resul Özmen, konuya ilişkin değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı: "Yüzde 8 oranında alması gereken vergiyi yüzde 18 oranında mevzuata aykırı olarak alan inşaat şirketi yüzde 10 oranında haksız menfaat temin etmiş oluyor. Bu yönüyle mahkeme kararı yerinde. Şirket kötü niyetli olduğundan ve alacak likit olduğundan itirazın iptalinde verilen inkar tazminatı da hem oran olarak hem karar olarak doğru. Benzer durumu yaşayan çok sayıda tüketicinin olması muhtemel."× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz