Konutta Vergi İndiriminin Son Günleri


Gayrimenkul ve inşaat sektöründeki durgunluğu giderek adına geçen yıl ve bu yıl gayrimenkul satışlarında uygulanan vergi ve harçlarda indirimler uygulanmıştı. Yapılan bu indirimlerin bir çoğu ekim ayında son buluyor. Peki, indirim kampanyaları son bulmadan dikkat etmemiz gereken önemli hususlar nelerdir? İşte detaylar…

Geçtiğimiz Mayıs ayında Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile konut veya işyeri teslimlerine ilişkin olarak, geçici süreyle de olsa bazı vergi indirimleri sağlanmıştı. İşte bugünkü yazımızda konutta uygulanan KDV ve vergi indirimlerine detaylı bir şekilde değinmeye çalışacağız.

KDV indirimine giren konutlar hangileri diyecek olursanız; gayrimenkul alım satım faaliyetleri ile uğraşan kişiler yani ticaretini yapanlar, örnek vermek gerekirse müteahhitler tarafından satılan konutlar KDV’ye tabi durumda. Müteahhitler tarafından alınan satılan gayrimenkullerde satış bedeli üzerinden KDV hesaplanıyor ve bu hesaplanan KDV müşteriler tarafından tahsil ediliyor.

İşyeri satışlarında ise, yüzde 18 KDV uygulanmaktadır. Fakat geçtiğimiz Mayıs ayında alınan karar gereği Ekim ayının sonuna kadar yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8’e indirildi ve bu oran üzerinden KDV alınmaktadır.

Büyük konutlarda ise; net alanı 150 metrekareden büyük olan tüm konutların teslimin de KDV yüzde 18’dir. Fakat bu konutlar içinde Ekim ayının sonuna kadar KDV oranı yüzde 8 seviyesine indirilmiştir.

Küçük konutlardan bahsedilecek olursa; yani 150 metrekareden küçük olan dairelerin, KDV oranı hesaplanırken ilk önce yapı ruhsatında bulunan tarihe bakılıyor. Yapı ruhsatı 2013 yılından önce alınmış olan konutlarda teslimine yüzde 1 oranında KDV ekleniyor. Yani 2013 yılından önceki konutlarda KDV oranı yüzde 1 olarak hesaplanıyor.

Peki 2013 ve sonrası için durum nedir? Yapı ruhsatı 2013 yılı ve sonrasında ise, net alanı 150 metrekareye kadar olan konutlarda KDV oranı tespitinde, bu konutların büyükşehir belediyesi sınırları içinde olup olmadıklarına bakılıyor.

Sonuç olarak; görüldüğü gibi sadece işyerleri ve 150 metrekareden büyük konutlar için değil, bütün konutların tesliminde ekim sonuna kadar KDV oranı indirimi yapılmaktadır. 150 metrekareye kadar olan hangi konutların bu geçici KDV oran indiriminden (yüzde 18'den yüzde 8'e) yararlanabileceğini
özetleyelim:

Yapı ruhsatı 1 Ocak 2013 ila 31 Aralık 2016 tarihleri arasında alınan (büyükşehirde, lüks veya birinci sınıf inşaat) ve arsa birim metrekare emlak vergisi değeri bin lira ve üzerinde olan konutlar,

Yapı ruhsatı 1 Ocak 2017 tarihinden sonra alınan (büyükşehirde, lüks veya birinci sınıf inşaat) ve arsa birim metrekare emlak vergisi değeri 2 bin liranın üzerinde olan konutlar.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz