Lojmanı Zamanında Boşaltmayanlar Ceza Ödemeyecek

Danıştay, devlet lojmanlarını verilen sürede boşaltmayan kamu personeline “işgaliye bedeli” alınmasını kanuna aykırı buldu. Bu kanun, lojmanda oturan 240 bin 398 memur için benzer bir sonuç teşkil edecek. Devlet, 20 Eylül 2011 tarihinden bu zamana tahsil edilen işgaliye bedelini de faiziyle beraber kamu personeline geri verecek.

İzmir'de 1. Sınıf Emniyet Müdürü görevini sürdüren Ali Ünal, yaşadığı polis lojmanını zamanında boşaltmadığı için maaşından kira tutarının 4 katı kadar işgaliye bedeli alınımca mahkemeye başvurdu. Ünal, avukatı Mehmet Emin Keleş vesilesiyle Kamu Konutları Yönetmeliği karşıtı Danıştay'a dava açtı.Yazılan dilekçeye göre Kamu Konutları Kanunu'nun yönetime sadece konutu boşaltma gücü verdiği ve işgaliye bedeli tahsil etme hakkının bulunmadığını belirtti ve ekledi “Yasanın tanımadığı bir yetki yönetmelikle idareye tanınamaz. Hukuka aykırı fıkranın iptal edilerek, yapılan kesintinin yasal faiziyle birlikte geri verilmrsini istiyoruz” dendi. Davaya bakan Danıştay 5. Dairesi, bu isteği doğru buldu ve paranın faiziyle beraber davacıya geri verilmesine karar kıldı. Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı ise Danıştay kararını temyiz etti. Fakat Danıştay İdari Dava Daireler Kurulu'da aynı kararda buluştu. Konutun boşaltılmaması durumunda idareye ‘işgaliye bedeli' tahsil yetkisinin verilmediğine karar kıldı. 6 yıl süren davasını kazanan Polis Müdürü Ünal'ın avukatı Mehmet Emin Keleş Sözcü gazetesinde ki açıklamasında, “Bu kararla polis ve Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları öncelikli  olmak şartıyla yüzbinlerce memura ‘işgaliye' ismi altında kesilen paraların faiziyle beraber almanın önü açıldı” şeklinde konuştu.

Sözcü× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz