Manisa’da İmar Sorgulama Dijital Ortamda

Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’nın çalışmalarıyla tamamlanan ‘İmar Bilgi Sistemi’nin resmi web sitesine yerleştirilmesiyle, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nde e-imar dönemi başlamış oldu.

Parsel sahiplerinin, imar durumunu öğrenmek için belediyeye gitmesine gerek bırakmayan 'E-İmar Sistemi'ne bilgisayar, tablet ve cep telefonlarından ulaşılabilirken, ada, parsel ya da adres seçerek imar durumu sorgulanarak, ihtiyaç duyulan belge yazılı olarak da verilebilecek. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı Coğrafi Bilgi Sistemi Müdürlüğü ile İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’nca geliştirilen sistem, belediyenin şeffaf hizmet anlayışı doğrultusunda, vatandaşa kolaylık da sağlayacak.

Uygulamanın çağdaş belediyecilik anlayışıyla hayata geçirildiğini belirterek; “E-imar, vatandaşlarımızın ada, parsel ya da adres sorgulaması yaparak imar durumunu sorgulayıp çıktısını alabildikleri bir uygulamadır. Ancak sorgu tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Hukuki bir geçerliliğinin bulunmadığını vatandaşlarımız unutmamalıdır.’’ diyen Manisa Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Metin Memiş, hedeflerinin, tüm daire başkanlıklarının vatandaşla olan ilişkilerini daha hızlı, şeffaf ve günümüz teknolojileriyle uyumlu hale getirmek olduğunu anlattı.

“2015 yılında Manisa merkez ilçeleri Şehzadeler ve Yunusemre, 2016 yılında da Turgutlu, Kırkağaç, Salihli ve Akhisar ilçeleri imar planlarının sayısallaştırılması, akılandırılması, web uygulaması ile yayınlanması işi tamamlanmıştır. Bahsi geçen ilçelerin 1/5000 ölçekli nazım imar planları ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planları coğrafi bilgi sistemlerine uyumlu hale getirilmiş, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin kurulmasından sonra yapılmış olan tüm plan değişiklikleri de sisteme entegre edilmiştir.’’ diyen, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Türkan Taş Köroğlu da, sistemin içeriğinden söz ederek; ‘‘Plan değişikliklerinin dosyalarında yer alan tüm evrak taranarak dosya içeriği dijital ortama aktarılmıştır. Masaüstü uygulaması ve web uygulaması ile desteklenen projede masaüstü uygulaması ile Planlama Müdürlüğü tarafından her ay Büyükşehir Meclisince onaylanan plan tadilatlarının sisteme girişi yapılarak planların güncelliği korunacak, söz konusu ilçelerde imar durumu ada, parsel, belirlenen alan içinde hangi fonksiyonların yer aldığı, belirlenen tarih aralığında yapılan plan değişiklikleri, meclis kararları ve plan değişikliği dosyaları içeriğinde yer alan tüm belge ve paftalar sorgulanabilecektir.” açıklamasını yaptı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz