Milyonlarca Vatandaşın Beklediği İmar Barışına İlişkin Yol Haritası Belirlendi


Türkiye’de yaşayan pek çok vatandaşı yakından ilgilendiren imar barışında yol haritası ve gerekli koşullar belirlenmiş durumda. 31 Aralık 2017 sonrası yapılan konutlar yararlanamayacak ve hükümet imar barışını bir yıl uzatabilecek. Şimdi imar barışının detaylarını inceleyelim…

Yapılacak olan imar barışıyla yaklaşık olarak 12 milyon konutun mülkiyet, imar ve ruhsat sorunu çözüme kavuşacak. Ruhsatsız, ruhsata aykırı görünün yapılara kayıt belgesi verilecek ve kayıt belgesi evlerde tapu gibi hüviyet oluşturacak.

Başvuru için yapı maliyeti, arsa emlak değeri toplamı üzerinden yüzde 3 kayıt bedeli yatırılacak. Kayıt belgesi alan binaların yıkım kararı kaldırılacak. Tapu kayıtlarında arsa olarak göründüğü için abonelik alamayan vatandaşların sorunları da çözülecek. Cezalar iptal edilecek, elektrik, su, doğalgaz bağlantısı hemen yapılacak.

Şimdi soru cevap şeklinde İmar Barışını daha detaylı inceleyelim…

1) Başvurular Nereye Yapılacak

Ruhsatsız ya da ruhsata aykırı yapıların kayıt altına alınması amacıyla 31 Aralık 2017'den önce yapılan konut ya da işyerleri için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri'ne başvurulacak. Kayıt belgesi evlerde tapu gibi bir hüviyet oluşturacak.

2) Başvuruda Binaya Ait Hangi Bilgiler Verilecek?

Başvuruda binaya ait kaç daire olduğu, metrekaresi, yüzölçümü gibi ayrıntılar paylaşılacak.

3) Başvuru Tarihi Ne Zamana Kadar?

Başvuru tarihi bu yılın sonunda bitecek, hükümet gelen taleplere göre bu süreyi bir yıl daha uzatabilecek.

4) Kayıt Bedeli Alınacak Mı?

Kayıt sonrası 2018 için belirlenen 900 liralık inşaat metrekare fiyatı üzerinden değerleme yapılacak. Başvuruda bulunanlar yapı maliyeti ve arsa emlak değerinin toplamı üzerinde yüzde 3 kayıt bedeli yatırılması öngörülüyor.

5) Kayıt Bedeli Nasıl Belirlenecek?

Kayıt bedeli her bina ve yapıya göre değişiklik gösterecek. Ancak yüzde 3'ün tek tip olarak uygulanması öngörülüyor. Vatandaş her bir dairesini bağımsız birim olarak tanımlayabilecek.

6) Yıkım Kararları Ne Olacak?

Kayıt bedeli yatırıldıktan sonra belge alan vatandaşların binaları için çıkan yıkım kararları duracak. Belediye yıkmak zorunda kalmayacak.

7) Mevcut İmar Uygulanacak Mı?

Yenileme ya da yıkım istenirse belediye mevcut imarı uygulayacak.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz