National Standard Finance da Türkiye'yi Gördü


Türkiye'yi nihayet fark eden yabancı yatırımcıların hamleleri, yurtdışındaki güven algısını güçlendiriyor. Brezilyalı BRF S.A.'nın 915 milyon liraya Banvit'in yüzde 79.5'ini satın almasından sonra, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli Abu Dhabi Investment Group da önümüzdeki süreçte Türkiye'ye 100 milyar dolarlık yatırım yapacağı bilgisini dünya kamuoyuyla paylaştı.

Bu kervana son katılansa, çok uluslu yatırım şirketi National Standard Finance oldu. 2 trilyon dolar fon büyüklüğüne sahip şirket, gelecek dört yılda Türkiye'ye 20 milyar dolar yatırım yapma hazırlığında olduğunu açıkladı. Yetmişten fazla ülkede faaliyet gösteren şirketin, kurulacak yeni bir fon aracılığıyla yabancı yatırımcı çekmeyi planladığını söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Russel Duke; "İlk etapta Suudi Arabistan ve Kuzey Amerika kaynaklı kurumsal sermayenin kaynak aktaracağı Türk-Körfez Fonu, Türkiye'de çeşitli projelere finansman sağlayacak. Ancak yatırım planları netleşip başarıya ulaştıkça diğer Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri de dahil olabilir. Türkiye'ye 4 yılda 20 milyar dolarlık ciddi bir kaynak girişi sağlayacak." dedi. "Ne zaman ve ne kadar fon sağlanacağı, projelerin hazır olma durumuna göre değişebilir" diyen Duke, finansal hizmetler, altyapı, enerji, emlak, tarım gibi sektörlere yatırımlar planlandıklarını ifade etti.

Neden Türkiye'ye bu dönemde yatırım yapmaya karar verdiklerine ilişkin de; ‘Türkiye'deki fırsatların farkındayız ve burada daha aktif olma kararı aldık.’ Diyen Duke, Türk lirasının istikrara kavuşmasını ve değerlenmesini beklediklerini, bunun Türkiye'deki yatırımlarını olumlu etkileyeceğini de sözlerine ekledi.

Bu gelişmeden daha önce de; Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'dan Türkiye'ye 100 milyar dolardan fazla yatırım yapacaklarını açıklayan, Abu Dhabi Investment Grup Başkanı Zayed Bin Aweidha, önümüzdeki süreçte Türkiye'ye yüzlerce milyar dolar Körfez ülkelerinden yatırım akışı olacağını ifade ederek; ‘Yatırımlar ile kurdaki yükselişin önüne geçilebilir. Buradan kaynaklı olumsuz etkiler de bu yatırımlarla tamir edilebilir.’ demişti.

Kaynak: Yeni Akit× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz