Ofisler Doldu, Kiralar Düştü!


Colliers’in İstanbul Ofis Piyasası Üçüncü Çeyrek Raporu verilere göre, aylık kiralar metrekare başına 24.24 dolardan, 23.56 dolara geriledi.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde İstanbul'da, A sınıfı ofislerin doluluk oranı Avrupa yakasında yüzde 0.04, Anadolu yakasında yüzde 1.42 oranında artış gösterdi. Metrekare başına aylık kiralar ise 0.68 ile 1.33 dolar arasına geriledi.

Hürriyet’te yapılan habere göre, gayrimenkul hizmetleri firması Colliers’in İstanbul Ofis Piyasası Üçüncü Çeyrek Raporu açıklandı. Raporda çarpıcı bilgiler yer aldı. Rapora göre, bir önceki çeyreğe göre, Avrupa yakası A sınıfı ofislerin doluluk oranı yüzde 59,2’den yüzde 59.36’ya artarken, ortalama aylık kiralar metrekare başına 24.24 dolardan, 23.56 dolara düştü. Anadolu yakasında ise A sınıfı ofislerin bir önceki çeyrekte yüzde 67.34 olan doluluk oranı 69.92’ye yükselirken, metrekare başına aylık kiralar 18.77 dolardan, 17.40 dolara geriledi.

Colliers’in İstanbul özelindeki değerlendirmeleri şu şekilde:
Kontrat yenileme sayısının son dönemlerde hacim olarak yeni kiralamalar kadar çok olması sebebiyle, ofislerin doluluk oranlarında kayda değer bir değişim yaşanmayacağı değerlendirildi.

Kira gelirlerinin düşmesinin nedenleri ise, talep daralmasına bağlı rekabet ortamı, döviz cinsinden kira sözleşmelerinin yasaklanması ve güncel kurdan daha düşük bir kur belirlenmesi olarak gösterildi.

Önümüzdeki yıllar içerisinde Asya ve Avrupa yakasında piyasaya çıkacak yaklaşık 503 bin 262 metrekare ofis stokunun, yüzde 60’ının Anadolu yakasında, yüzde 40’ının da Avrupa yakasında olacağı belirtildi. Geçmiş yıllara göre stok rakamının oldukça düşmesinin sebebinin ise, inşaat halindeki binaların tamamlanması ile kademeli olarak mevcut stoklara eklenmesinden kaynaklı olduğu ve planlama aşamasında olan binaların toplam stoklara girecek alanların sadece yüzde 10’u kadar olması gösterildi.

Bugüne kadar yapılan yapıların büyük kısmının döviz cinsinden finansman kullanarak yapılmış ve yapılıyor olmasından dolayı yatırımcıların, artık döviz cinsinden kiralama yapamayacak olmaları sebebi ile yeni projelere karşı pek hevesli olmadıkları belirtildi.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz