Ölümlü İş Kazalarının Yüzde 40’ı İnşaat Sektöründe Meydana Geliyor !

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürü Sadettin Akyıl, ölümlü iş kazalarının yüzde 40'ının inşaat sektöründe meydana geldiğini belirterek, "En çok ölümlü kazaların meydana geldiği sektörlerden inşaat birinci, maden sektörü ikinci sırada yer alıyor." dedi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ‘Çalışma Hayatında Milli Seferberlik, İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır’ programı kapsamında Antalya’da düzenlenen toplantısında, Türkiye’de iş kazalarından ölüm oranının 100 bin kişide 8.8 olduğu açıklandı.

Türkiye'de en ölümcül kazaların yaşandığı alanın inşaatlar olduğunu ifade eden İŞKUR Genel Müdürü Köksal: "İşsizlik oranlarında yüzde 11'in altında bir rakam bekliyoruz. İnşallah 2017 sonunda da yüzde 10'un altında bir işsizlik rakamı ortaya çıkacak." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının İŞKUR aracılığıyla verdiği istihdam seferberliği noktasında birtakım teşvikleri olduğuna dikkati çeken Köksal, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bunun sonunda bir milyon 300 binin üzerinde artı istihdam sağlamış olduk. Bu rakam oldukça önemli bir rakam çünkü özellikle son birkaç yılda ülkemizin ve coğrafyamızın içerisinde bulunduğunu atmosferi düşündüğümüz zaman işsizlik oranlarının yüzde 13'lerin üzerine çıktığı bir yerde, bir milyon 300 bin rakamı önemli ve de etkisini gösterdi." 

Türkiye’de iş kazaları ile meydana gelen ölümcül kazaların en çok inşaat sektöründe meydana geldiğini belirten Köksal, “Şu an 1,7 milyon iş yerimiz var. Bu iş yerlerinde toplamda 13 milyon çalışanımız var. İş kazaları yüzde 17’den yüzde 9,9’a düşmüş durumda. Tabi bu ciddi bir düşüş ama kesinlikle yeterli değil. Biz yüzde 9,9’u da kabul etmiyoruz, yüzde sıfır diyoruz. Hedef sıfır deklerasyonu da buradan geliyor” dedi.

 

Kaynak: AA× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz