Patronlar İndiriminden Memnun mu?


Gayrimenkul sektörünün patronları konutta KDV ve tapu harçlarındaki indirim süresinin uzatılması ile ilgili konuştu. Peki, patronlar indirimden memnun mu?  

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre inşaat sektörünün patronları konu hakkında şunları söyledi;

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, "Bu karar, tüm iş insanları gibi bizi de sevindirdi. Bu durum, hem konut alıcısına hem de konut üreticisine ciddi fayda yaratacaktır." dedi. Özyurt, konut satışlarında KDV oranlarının yüzde 18'den yüzde 8'e, tapu harçlarının da yüzde 4'ten yüzde 3'e indirilmesi uygulamasının yılsonuna kadar uzatılmasının sektöre 2 ay daha nefes aldıracağını ifade etti.

Kararı sevindirici bulan Özyurt, "Devletin sektöre verdiği destekler daralan ekonomimize de katkı sağlayacaktır. Bu durum, hem konut alıcısına hem de konut üreticisine ciddi fayda yaratacaktır." dedi. 

Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü ise, “Ülke büyümesine katkısı çok yüksek olan inşaat sektörü geçici dalgalanmalardan etkilense de her geçen yıl artarak büyümeye devam ediyor” dedi.

Üçüncü, "Şimdi de KDV tapu harçlarındaki indirimin sürdüğü haberini aldık. Bu bizleri çok sevindirdi. KDV indiriminde yüzde 10'luk bir avantaj, alıcı için büyük önem taşıyor. Aynı şekilde tapu harçlarındaki indirim de önemli bir fırsat. Burada hem alıcı hem de konut üreticisi birlikte kazanır." dedi.

İndirim konusuna değinen diğer bir patron olan Bahaş Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdüssamet Bahadır, "Konut ve iş yeri alımında tapu harçlarının düşürülmesi, talebi daha da artıracak. Sektör için sevindirici bir gelişme olarak görüyoruz. Sektör temsilcileri olarak sektörü canlı tutmak için beklentilerimizi her fırsatta dile getirmeye çalışıyoruz. Bu tip uygulamaları sadece sektör açısından değerlendirmemek lazım. Ülke ekonomisinin daha da iyiye gitmesi için her sektörde adımlar atılmalı." şeklinde ifadelerde bulundu.

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık ise, “Karar biriken stokların eritilmesine destek olur” derken, KDV indirimi ve tapu harcındaki düşüşün, yatırımlarını beklemeye alan konut alıcısını harekete geçireceğini vurguladı.

Türkiye genelindeki konut stoklarının sayısının 800 bin civarında olduğunu belirten Omran İnşaat Genel Müdürü Ergin Bayram, "Durum böyleyken alınan tedbirler ve destek sağlayan kararlar, bu sektörün gelişmesi ve daha çok fayda sağlaması açısından büyük önem taşıyor. Dolayısıyla tapu harcı ve KDV oranlarındaki indirim süresinin yılsonuna kadar uzatılmış olması çok yerinde bir karar olmuştur." dedi. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz