Sit Alanındaki Evler İçin 221 Milyon TL Destek Sağlandı


Herkesin bildiği gibi sit alanlarında evi bulunan kişilerin en büyük sıkıntıları tadilat ve bakım masrafları. Sit alanlarında bulunan evlerin onarım ve bakımı için belirlenmiş bir takım şartlar ve kanunla korumalar mevcuttur. Özellike sit alanında bulunan evlerin bakım ve onarımı eskisi gibi yani eski hali nasılsa birebir aynı şekilde yapılmak zorundadır. İşte tam bu noktada miras olarak kalan tarihi sit alanı içerisinde bulunan evlerin sahipleri bakım onarım konusunda maddi olarak büyük sıkıntılar yaşamaktalar.

Sit alanı içerisinde evi olupta bakım ve onarımı için gerekli maddi durumu bulunmayan vatandaşlar için devlet maddi destek sağlamaktadır. Devletten evi sit alanı sınırları içinde kalanlara 221 milyon TL destek sağlandı. Evi sit alanında olan vatandaş mağdur edilmedi. Bununla birlikte sit alanında özel mülkü bulunanlara Hazine arazilerinde takas fırsatı sağlandı.

Devlet, çıkarılan yasa ve 2010’da yayınlanan “Sit Alanlarında Kalan Taşınmazların Hazine Taşınmazları İle Değiştirilmesi Hakkında Yönetmelik” gereği,  arkeolojik sit alanları,  taşınmaz kültür varlıklarının bulunduğu alanlar, taşınmaz tabiat varlıklarının bulunduğu alanlar, 1 derece arkeolojik sit alanı, 1.derece doğal sit alanı ve 2 derece arkeolojik sit alanı ilan edilen ve kesin inşaat yasağı getirilen kültür ve tabiat varlıklarının bulunduğu alanlarda ev gibi taşınmazı bulunan vatandaşları mağdur etmedi.

Devlet vatandaşa eviyle Hazine arazisi arasında takas indirimi sundu ve 221 milyon TL ödenek harcadı. Kullanılan ödenek miktarı 2003 yılından bu yana 32 kat artmış oldu. 


 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz