Site Yönetim Kurulu Seçilirken Nelere Dikkat Edilir ?

Büyük sitelerde temsilciler kurulu üyeleri içinden seçilerek 3 kişilik yönetim kurulu üyeli kişilerde seçim zamanı temsilciler kurulunun ekibi bile tanımamışken ekip olarak toplantıda adaylıklarını açıklaması biçiminde olmakta, bu uygulama temsilciler kurulu üyelerinin seçim hakkı portföyünü azaltmakta ve adaylığını koyan ekibin seçilmesini istemese bile zorunlu hale getirmektedir. Aslında günümüz büyük siteleri orta ölçekli bir işletmenin senelik cirosu kadar işlem yapmakta. Oturan kişi sayısı 400-2000 bandında değişmektedir. Yöneticilerin profesyonel değil de sitede ki kişiler içinden seçmek yöneticilerinin site için faydalı yönetim haline gelmesi için temsilciler kurulunun seçilme planlarında bir kaç veriyre dikkat etmesi zorunlu bir hâl almıştır. Zira seçim kelimesini açtığımızda bunun oy, seçen ve seçilen gibi alt kavramlarının olduğunu görürüz.

Temsilciler kurulunun ve aday olan yönetimlerin bu realiteyle karşılaşmadan kolay şekilde seçime gitmesi site için yarar sağlamayacak uygulamalardır. Ve bu şekilde yapılan seçimin sonucu olarak seçilecek yönetim kurulu üyeleri genel olarak siteye yarar sağlayacak hizmetleri oluşturamayacak ve yönetim tarzı yöneticilerin bildikleri kadar, gerçekçi planlardan uzak yönetim şekli olacaktır.                      

Sitenin borçsuz olması ve sitenin ihtiyaçlarının tam olarak yönetilmesi parayı veren ve verdiği paranın hakkını almak isteyen site halkının memnuniyeti bakımından çok ciddi konulardır ve bunlar yöneticiler için de ciddi hedef kriterleridir. Toplu yapı kat sakinleri adına işlem yapan site temsilciler kurulu da bu hedef kriterleri uygulayacak yönetim kurulunu seçmekle mükelleftir. Bunun için aday olacak yönetimlerin bu hedefleri yerine getirip bunları yapabilecek olanları seçmek, onlardan bu hedefler konusunda yazılı olarak taahhüt almak seçilecek kurullarının işlerini takip ve kontrol nokrasında ciddi bir eylem olacaktır. Gerek kat mülkiyeti olsun gerekse site yönetim planları olsun site yönetimlerinin görevlerini yazar fakat uygulamada bu durum genelde verimli işler denemez. Halbu ki amaç sitenin iyi yönetilmesi olmalıdır.

Seçime girecek her organ (partiler, dernekler, odalar vs.) seçmenlerine neyi, nasıl,n ne zaman yapacağını ve bunların seçmenlerine nasıl faydalı olacağını vaat ve taahhüt ediyor, bu söylemlerini yazılı hale getiriyorsa site yönetim kuruluna aday olacaklarında site seçimlerinde bu tür uygulamayı, yani siteye fayda sağlayacak hedef strateji ve politikalarını belirlemek bunları yazılı bir şekile getirmek ve propaganda aracı tarzında kullanmak kendi seçmenine temsilciler kurulunu seçme kolaylığı sağlayacak, seçilmek için aday olan yönetim kuruluna da varsa (diğer adaylar arasında) rekabet üstünlüğü oluşturacak ve onları bir adım öne çıkaracaktır.

Bu şekilde ki uygulamaların önemle yapılması, eğer oluyorsa uygulamanın yönetim planına yazılması şeklinde uygulama sistemi site seçimlerinde yerleşik hale gelecek bu uygulamadan sitede yaşayanlar ve site kazanacak, siteye yararı olacak yönetimlerin seçilme işlemi kurumsallaşacaktır. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz