Son Dönemde Gayrimenkul Satın Alma Trendi Değişti


Son yıllarda gayrimenkul sektöründe pek çok trend değişmiş durumda. Artık bu bugünlerde pek çok kişi daha kullanışlı ve pratik gayrimenkulleri tercih ediyor. Konut alıcıları, eskiden alım gücünün de etkisi ile küçük metrekareli evleri seçiyorken, son dönemde uygun büyüklükteki evlere yönelim başlamış durumda. Yapılan araştırmalar sonucunda konut alıcısının bazı alanlarda gereksiz metrekarelerin küçültülmesini, bazı alanlarda ise büyütülmesini istiyorlar.

Gayrimenkul uzmanları Büyükşehir’de yaşamını devam ettiren pek çok kadının önceki dönemlerde küçük mutfaklara razı olduğunu belirtirken, artık yeni dönemde büyük metrekareli mutfaklara yönelmenin arttığını belirtti.

Yapılan araştırmaların da bunu gözler önüne serdiğine vurgu yapan uzmanlar, “GYODER sektöre ilişkin bir araştırma yaptı. Burada da her 100 kişiden 25'i yatak odasının daha büyük olmasını istedi. Yüzde 22’si, ikamet ettiği evde banyonun, yüzde 18,8’i ise mutfağın daha büyük olmasını talep etti.

“Eskiden villa projeleri 300 metrekareden başlıyor ve 2 bin 3 bin metrekareye kadar yükseliyordu. Şu anda ise 150 metrekarelerdeki talepte büyüme görüyoruz” diyen uzmanlar, ev arayanların, büyük evde kaybolma duygusu yaşamamak için daha içe dönük ve kendi başlarına yönetebilecekleri daire ve müstakil yaşamları tercih ettiğini dile getiriyorlar. 

Konutun ilk çağrışımlarını ‘sıcaklık’, ‘özel alan’, ‘mahremiyet’ ‘güvende olmak’, ‘dinlenmek’ ‘rahatlık’, ve ‘huzur’ ifadeleri ile özetleyen uzmanlar şunları söylüyorlar; “Dolayısıyla potansiyel konut alıcısı, onlara tüm bu duyguları yaşatabilen zenginleştirilmiş yaşam alanlarını satın almak istiyor. Projelerde standardın dışında heyecan verici unsurlar arıyor. Tüm bunların içinde güvenlik ve komşuluk ilişkileri öne çıkıyor.” Deprem, önceki yıllara göre alıcının ‘ilk aklına gelen’ unsur değil. Sektörde bugüne kadar doğru kabul edilen birçok yargı, aslında bir yanılsamadan oluşuyor. Potansiyel konut alıcısı yaş ortalaması da 35 olarak veriliyor.

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz