Tapu Harcına, Borcuna Dikkat


Vergi borçlarını yapılandırmak isten vatandaşlar çıkan tapu harcı ile neye uğradığını şaşırdı. Ev alım satımda verilen yanlış bilgiler şimdi önlerine çıkıyor. Maliye gerekli inceleme sonunda yanlışlık tespit ederse ceza kesiyor.

Çıkan borç karşısında şaşkına dönen vatandaş ödediğine dair beyan için vergi dairelerine koşuyor ama nafile bambaşka gerçekle karşılaşıyorlar. Çünkü ilk beyanda evin değerinin olduğundan düşük gösterilmesi ve tespiti halinde bir miktar ödeme yapmaları gerekiyor. Bu ödeyecekleri maliyet ise cezalı olarak(harcın %25’i oranında vergi cezası) hesaplanıyor.

Banka Kredilerinden Anlaşılıyor

İlk beyanda alış satış fiyatı belirtilmediği için bir sorun olmuyor. Maliye çapraz sorgulara başlayıp işi derinleştirince işler değişiyor. Çünkü bankadan alınan kredi en fazla evin değerinin yüzde 75i olabilir. Aynı zamanda elektrik, su, doğalgaz firmaları gibi firmalar tüm bilgileri maliyeyle paylaşıyor.

Ne Yapmak Lazım

1-Eviniz yoksa ve alacaksanız alırken dürüst olmanız.

2-Belediyeden aldığınız rayiç bedel tek başına yeterli olmuyor. Alım satım bedeliniz bundan yüksek ise yine doğru rakamı beyan edin.

Borç Çıktıysa

1-Daha evvel alım satım yaptıysanız borç kontrolü yapmalısınız.

2-Borç çıktıysa da dire vergi dairesine giderek hemen yapılandırma işlemini başlatın.

Örnek Hesap

 2012 yılında 100 bin liraya aldığınız evi tapuda 70 bin lira olarak gösterdiniz. Ödeyeceğiniz tapu harcı 2 bin liradan 1.400 liraya düşecek

 Bu evi bu yıl 200 bin liraya sattığınızı ve gerçek rakamı beyan ettiğinizi düşünelim.

 Gelir artışı 100 bin lira olması gerekirken 130 bin liraya çıkacak.

 100 bin lira üzerinden hesap yapıldığında 14 bin lira vergi ödenecek.

 Oysa 130 bin lira üzerinden yapıldığında ödenecek vergi yaklaşık 20 bin lira olacak.

 600 lira kazanacağım derken 6 bin lira kaybedeceksiniz.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz