Türk Müteahhitleri Dev Projelerde Yalnız Olmalı!

Dünya uluslararası inşaat sektörü rehberi olan ve önemsenen dergisi Engineering News Record (ENR), müteahhitlerin ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri ortaya koyan bir liste yayınlıyor. “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde müteahhit çokluğu açısından ABD de 39 firma ile 3. sıradaydı. Ama tüm Türk şirketlerinin San Francisco’da ki Bechtel’in yarısı etmediğini biliyoruz. Çünkü dünyada bu sektörden büyük paralar kazananlar, en büyük geliri elde edenler, ilk 15’te yer alan şirketlerden oluşuyor. Geride kalanlar ya onlara hizmet ediyor ya da onların ilgilenmediği kâr oranları düşük işlere talip oluyor.

Eğer dünya müteahhitlerinin gelirlerine göre sıralandığı “TOP 250”nin ilk 15’inde hiç şirketiniz yoksa çok etkin bir imaja sahip olduğunuz söylenemez.

2013’te böyle bir liste 2012 gelirlerine göre yapılmıştı ve Türkiye dünyada ikinci olmuştu. Kalabalık müteahhitlerle değil, nicelik yerine nitelikle övünmemizi gerektiren işlere imza atmakla uğraşmalıyız.

Bizim müteahhitler hangi mermer türü hangi binada veya inşaatların neresinde kullanılacak bunu dahi bilmiyorlar. Birde bilmemekten öte araştırma bile yapmıyorlar.

Nihat Özdemir’in “Türk firmaları yabancı bir ortak almadan artık köprü gibi büyük projeleri tek başına yapabilmeli” açıklaması önemlidir. Marmaray ve Avrasya tüp geçit, İstanbul’un 3. köprüsü Yavuz Sultan Selim, İzmit Körfezi’ndeki Osmangazi Köprüsü projelerinde Türk mühendislerinin hiç bir katkısı olmamıştır.

Özdemir’in en büyük hayalinin tek başına yurtdışında köprü yapmak olduğunu söylemesi itiraftır, güzel bir hedeftir, ama en önemlisi inşaat sektörünün ve müteahhitlerin kalıplaşmış tutumlarıdır.

Habertürk

 



× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz