Türkiye’de Kentsel Dönüşüm Acilen Şart!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Türkiye'de kentsel dönüşümün acilen birçok yerde yapılması gerekiyor. Deprem bölgesindeki bir ülkeyiz, bir taraftan depremlere hazırlıklı olmalı bir taraftan da eskiyen yapılarımızı yenilemek zorundayız." açıklamalarını yaptı. 

Özhaseki, Altındağ Belediyesi tarafından düzenlenen "Aydınlıkevler Semt Çarşısı"nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve ekibini başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti. 

Özhaseki, "Zaman ilerledikçe alışveriş merkezleri açıldı, küçük esnaflarımız bunlara nazaran biraz geride kaldılar ve işleri kötüye gitmeye başladı. Fakat mahallelerde oluşturulan bu tip pazar yerleri, alışveriş yerleriyle ticaretin yeniden canlanmasını umuyoruz. Mahalleli burayı muhakkak sahiplenecektir." diye konuştu. 

Çarşı ve mahalle kültürünün oluşmasında semt çarşılarının önemine vurgu yapan Özhaseki, bunun örneklerinin yurt dışında da mevcut olduğunu dile getirdi. 

Aydınlıkevler Semt Çarşısı

Yaklaşık olarak 4 bin 500 metrekarelik bir alana sahip semt çarşısında büyüklükleri 13 ile 28 metrekare arasında değişiklik gösteren, her biri bağımsız ve kepenkli 43 adet dükkan bulunuyor.

Çarşı içerisinde, gıdadan giyime, yöresel ürünlerden hediyelik eşyalara kadar birçok ürün satan mağaza yer alırken, engelli vatandaşlarımıza da rahat alışveriş yapma imkanı sunuluyor. 

KAYNAK: AA× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz