Türkiye'nin Büyüme Tahmini 0,4 Puan Düştü

IMF, Türkiye'nin büyüme tahminini 0,4 puan düşürerek yüzde 2,5'e çekti.

Bu yıla yönelik küresel büyüme beklentisi yüzde 3,4'ten yüzde 3,5'e revize edildi. IMF ekonomistleri, 2018 yılına yönelik küresel büyüme beklentilerini ise yüzde 3,6'da sabit tuttu.

Raporda, "ABD'de faiz artırımlarının çok hızlı gerçekleşmesi, küresel finansal koşulların daha hızlı sıkılaşmasına ve doların güçlü bir yükseliş yakalamasına neden olarak hassas ekonomileri ters yönde etkileyebilir." değerlendirmesine değinildi.

IMF raporunda ulusal siyasi anlaşmazlıklar, jeopolitik gerilimler, terör ve olağanüstü hava şartları diğer riskler arasında listelendi.

Türkiye'de siyasi ve jeopolitik faktörlerin büyümeyi sınırladığı belirtilirken, "Ekonomik görünüm, siyasi belirsizlik, güvenlik endişeleri ve Türk lirasının değer kaybetmesi ile artan döviz borcu nedeniyle bulanık" ifadelerine yer verildi. Türkiye'de büyümenin bu yıl yüzde 2,5 ve gelecek yıl yüzde 3,3 genişleyeceği öngörüldü.

Türkiye'ye yönelik enflasyon beklentilerini ise bu yıl için yüzde 10,1 ve gelecek sene için yüzde 9,1 seviyesinde belirlendi. Raporda, işsizlik oranının 2017’de yüzde 11,5’e çıktıktan sonra 2018’de yüzde 11’e gerileyeceği belirtildi.

Diğer ülkelerde ki büyüme beklentileri şöyle:

İspanya'nın büyüme beklentisi bu yıl için yüzde 2,3'ten yüzde 2,6'ye revize edildi. Rapordaki büyük revizelerden biri Birleşik Krallık'ın bu yılki büyüme beklentisine dikkat çekildi. IMF, Birleşik Krallık’a ilişkin 2018 büyüme beklentisini yüzde 1,4'ten yüzde 1,5'e revize etti. 

Japonya'ya yönelik beklentiler ise bu yıl için 0,4 puan artışla yüzde 1,2'ye ve gelecek yıl için 0,1 puan artışla yüzde 0,6'ya güncellendi.

ABD’nin 2018 büyüme tahminleri yüzde 2,3 ve yüzde 2,5 ile ocak ayında açıklanan seviyelerde sabit bırakıldı.

Raporda, "Gelişmiş ülkelerde manşet enflasyon daha yüksek fiyatlar nedeniyle yukarı hareket ediyor ancak çekirdek enflasyon cılız kalmaya devam ediyor" değerlendirmesine yer verildi.

Rusya ve Çin'e yönelik büyüme beklentileri yukarı yönlü. Latin Amerika, Afrika ve Avrupa ülkelerine yönelik beklentiler ise aşağı yönlü olarak revize edildi.

Hürriyet× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz