Türkiye’nin İlk Sürücüsüz Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosunun 2. Etabı Açıldı


Türkiye’de ilk defa sürücüsüz olarak faaliyet geçen Üsküdar – Ümraniye metrosunun ikinci etabı geçtiğimiz günlerde açıldı. Üsküdar-Ümraniye metrosunun 2. etabı olan Çekmeköy hattı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul'da raylı sistemde 170 kilometreye ulaştıklarını, Türkiye'de sürücüsüz metro devrini başlattıklarını söyleyerek, "En gelişmiş teknolojiyi sunarken, hatların birbiriyle koordineli bir şekilde ulaşımı sağlamasını planladık. Bu anlayışla, bugün hizmete aldığımız hattı, Sabiha Gökçen Havalimanı'na bağlayacak olan Sultanbeyli metrosunun inşaatına da başlamış durumdayız." diye konuştu.

Uysal, "Sevinçliyiz, gururluyuz. Geçtiğimiz Aralık ayından bugüne tam 21 milyon 162 bin yolcu bu hattı kullandı. Günlük yolcu sayımız 100 bine dayandı. Şimdi tamamının hizmete girmesiyle, bu sayı daha da artacak. Bu eser emeğin, alın terinin, sabrın ve azmin sembolüdür. Artık Sancaktepe ve Çekmeköy, Yenikapı'ya, Taksim'e Sarıyer'e çok yakın. Çünkü bu hat, bu bölgedeki vatandaşlarımızın, İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki raylı sistemlere hızlı ve rahat ulaşımını sağlıyor." dedi.

Hedeflerinin İstanbul'u daha müreffeh ve daha yaşanılır bir şehir yapmak olduğunu söyleyen Uysal, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Hedefimiz, ecdadımıza layık olmaktır. Hedefimiz; hizmetlerimizi gönül belediyeciliği ile taçlandırmaktır. Gönül belediyeciliği, uzakları yakın etmektir. Uzakları yakınlaştıran yeni metro hattımızın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Ben bu vesile ile yüklenici firmaya, inşaatta ter döken işçi ve mühendis kardeşlerimize, belediyemiz personeline, temelini atan Kadir Topbaş'a teşekkür ediyorum."× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz