Üniversite Öğrencilerinin Kiralık Ev Telaşı Başladı


Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması ve öğrencilerin yeni üniversitelerine kayıt yaptırmasının ardından pek çok öğrenci okulların açılmasına sayılı günler kala kiralık ev arama telaşına başladılar. Türkiye’de üniversite öğrencisi eğitim süresi içerisinde 20 bin TL civarında ev harcaması yapmaktadır.

Türkiye’de üniversite öğrencilerinin en fazla kira ödediği şehir İstanbul. Eskişehir’de ortalama olarak 525 TL’ye kiralık olarak tutulan ev, İstanbul’da 3 bin 500 TL’ye kadar çıkıyor. İstanbul’da öğrencilerin en fazla tercih ettiği ilçeler ise, Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli, Kadıköy, Avcılar ve Bakırköy. Bu ilçelerde kiralık daire fiyatları ise 700 ila 3 bin 500 TL arasında değişiyor.

TSKB’nin araştırmasına göre, 100 metrekarelik 2+1 dairelerin ortalama kira fiyatının en yüksek olduğu yerlerin başında 2 bin 900 TL ile Beşiktaş gelirken, onu 2 bin 750 TL ile Kadıköy izliyor. Bakırköy’de 2 bin 100 TL olan kira değeri Kartal’da bin 700 TL, Avcılar’da bin 350 TL olarak göze çarpıyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz