Varlık Fonu Arsa Yatırımcısına Faizsiz Kredi Verecek

Bakanlığa bağlanan Türkiye Varlık Fonu'nuna devredillmiş olan arsaların kullanılması için yeni hamleler yapılıyor. Türkiye Varlık Fonu Başkan Vekili Karadağ, fon bünyesindeki varlıklarla alakalı olarak kapsamlı bir çalışma olacağını söyledi.

Planlanan yeni model çerçevesinde kullanılmayan arsalar ve uzun vadeli alacaklar sıcak paraya döndürülecek. Fon yatırımcısına sıfır faizli finansman oluşturacak.

Türkiye Varlık Fonu'nun ekonomik büyümeye senede %1.5 katkı sağlaması bekleniyor. Fonun dinamik portföy yönetimi yapabilmesi içinse bünyesindeki varlıklara yönelik geniş bir çalışma yapılırken, atıl arsa, araziler ve uzun vadeli alacaklar ise nakit paraya çevrilecek. 

Fon, ülkenin nitelikli yatırımlarına %0 inen maliyetlerde finansman desteği sağlayacak. Karadağ, bu desteğin büyüklüğünün 200 milyar doları bulacağını açıkladı. 

Turizm şirketlerine verilen çok sayıda hazinenin taşınmazlarının devri bu Fon'a yapıldı. Bu devredilen taşınmazların içinde, Antalya, Bodrum, Muğla, İzmir gibi turizm yerlerinde ki çok kıymetli araziler bulunuyor. Devri yalılan arazilerin büyüklüğüyse 2.3 milyon metrekareye ulaşıyor. 

 

Sabah / Hazal ATEŞ× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz