Vergi İadesi İmkanı Geliyor

Maliye Bakanı Naci Ağbal, meclis toplantısında mevcut yasal düzenlemeler hakkında bilgiler  verdi. Ağbal, yasal düzenleme taslağında yatırımcılara dönük yapmış oldukları önemli düzenlemelerden bir tanesinin teşvik belgesi kapsamındaki yapılacak olan inşaat masraflarında vergi iadesi imkânı olacağını  söyledi.

Ağbal "Normalde teşvik belgeli yatırımlarda yatırımın bir unsuru olarak bir fabrika binasını inşa ettiğiniz vakit inşaat sırasında ödediğiniz katma değer vergisi işletmenin üzerinde bir yük oluyor. Bu yüzden sadece işletme faaliyete geçtikten sonrasında elde edilecek özgül hasılattan indirme imkânı oluyor.  Fakat bizler burada getirmiş olduğumuz düzenlemede 2017 yılında yapılacak inşaat yatırım harcamaları için yüklenilen katma kıymet vergisini iade hakkı getiriyoruz. Böylece  özellikle de yatırımcılarımızın 2017 senesinde yapacakları yatırım harcamalarını ne kadar artırırlarsa buna ilişkin yüklendikleri katma değer vergisini de alma imkânı elde ediyorlar." dedi.

Ağbal, teşvik belgeli yatırımlarda getirdikleri önemli düzenlemelerden bir tanesinin de yazılım ve gayri maddi hakların satın alınması ve kiralanması nedeniyle ödenen katma değer vergisinin istisna edildiğini vurguladı.

Ağbal, "Hâlihazırda makine teçhizat alımlarında, teşvik belgeli yatırımlarda katma kıymet vergisi istisnası var. Fakat biz biliyoruz ki bir oldukça yatırımcımız aslında yatırım evresinde gayri maddi hak da satın alabiliyor veya kiralayabiliyor veya yine bazı yazılımlar satın alabiliyor.  Özellikle yatırım maliyetlerinin düşürülmesi amacıyla da yazılım ve gayri maddi hak satın alma ve kiralamalarını da katma kıymet vergisinden müstesna ediyoruz." açıklamalarını yaparak sözlerine son verdi.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz