Yanan Ormanlar İmara Açılmayacak

6831 Sayılı Orman Kanununa Ek Madde Eklenmesi içinbteklif sunuldu. Teklif ile 31/8/1956 Tarihli ve 6831 Sayılı Orman Kanununa ek madde koyularak; yangın nedeniyle ormanlık yerlerin durumlarının değişmemesi ve yanan yerlerin imara açılmaması bekleniyor.

CHP Balıkesir Milletvekili olan Ahmet Akın'ın ilk imzayı atan kişi olduğu kanun teklifini nedenleri şöyle açıklanıyor:

Anayasamız 169. maddesi ormanları savunmayı ve geliştirilmesini sağlamıştırş. Ormanlar sadece doğal güzellikleri olan bir yer değil, ekonomik olarak birvkaynak değil ekolojik bir unsur, ekosistemimizin en değerli parçasıdır. Anayasaya göre devlet tarafınca korunan yerler olarak belirlenmiştir. Yine bu madde de "Devlet, ormanların korunması ve alanın genişletilmesi için ihtiyaç kanunları yapar ve önlemler alır. Yanan yerler yerine tekrar orman yetiştirilir, buralarda başka tarım ve hayvancılık yapılamaz. Tüm ormanların gözetimi devlete aittir" dendi.

Anayasamız bazılarınca çevreci olsa da özellikle 80 sonrasında ülkede uygulanmaya konan neoliberal felsefe kendini yalnızca emek sürecinde değil her yerde egemen kılmasıyla, ormanlık alanlar da faydalanılması gereken yerler olarak görülmeye başlanmıştır. AKP zamanında ormanların üstünde ki temel hareket noktası onları birer ekonomik kaynak olarak görülmesi biçiminde olmuştur.

Bugün orman yangınları sonrasında sabotaj tartışmaları yapılıyor sonrasındaysa bu yerlerde golf sahaları, oteller, villalar yapılıyor bunun sebeplerinin iyi araştırılması gerekmektedir. Özellikle de AKP döneminde yapılan eylemler ormanların durumunu daha da tartışmalı bir seviyeye getirmiştir. Özellikle 5761 sayılı yasayla düzenlenen 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu'nu ormanlık yerlerinin yerli ve yabancı turizmcilere verilmesinin yolunu açmıştır.

Bu kanunla 6381 Sayılı Orman Kanununa ek madde olarak ekosistemimizin en ciddi sebebi, milli değerlerimiz ormanların yangınlarla durumu değiştirilerek açılmasını engellemektir. Yasal düzenlemelere uyar hale getirmek için tabiatın tahribatına, yıkımına karşı olmaktır.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz