Yanlışlıkla Ödenen Emlak Vergilerini Geri Alabildiğinizi Biliyor musunuz?


Ülkemizde her yıl gerek tek seferde gerekse 2 taksit ile emlak vergisi ödeniyor. Ancak vergi ödemekle mükellef olmayan bazı kesimler var ve bilmeden ödemeye devam ediyorlar. Şehit/Gazi dul ve yetimleri, emekliler, ev hanımları, işsizler, engelliler, hiçbir geliri olmayanlar, ilgili belediye başkanlıklarına gerekli müracat ettikleri takdirde bu vergiden muaf oluyorlar. 

 

Vergi muafiyetinden yararlanabilen vatandaşlarımızın bazıları ise bilmeden bu vergiyi her sene ödemeye devam ediyorlar. Muafiyetten yararlanabilecek vatandaşlarımız gerekli başvuruları yapmalarına rağmen belediyeler borçlanma gösterebiliyor. Bu durumda ilgili belediye başkanlıklarına dilekçe vermek yeterli. 5 yıllık emlak verginizi geri iade alabilirsiniz. 

 

ÖDENEN FAZLA VERGİLER İÇİN NE YAPILMALI?

 

Fazla ödenen vergiler için ’Vergi Usul Kanunu 120.maddesi 2. fıkrası’ na göre düzeltme dilekçesini ilgili belediyelere verdiği takdirde 60 gün süre içinde düzeltme ve vergi iadesi yapılmak zorunda. Eğer ki dilekçenize 60 gün içerisinde cevap gelmezse bu sefer şikayet dolu bir dilekçe ile yine ilgili belediye başkanlığına başvuru yapın. Belediyeden olumsuz cevap gelir ya da düzeltme 60 gün içinde yapılmaz ise bu sefer “Vergi Mahkemeleri” ne başvuruda bulunabilirsiniz.

 

KİMLER BU HAKTAN YARARLANAMIYOR

 

Brüt 200 metrekare evi olanların ayrıca arsası var ise vergi ödemek zorunda.

 

Biden fazla evi olan emekliler emlak vergisini ödemekle mükellef.

 

Emekli maaşı dışında bir geliri olmayıp evini kiraya verip kendisi de kirada oturanlar indirimli vergiden yararlanabiliyor.

 

Emekli olan kişi kendi evini kiraya verip, eşine, kızına veya oğluna ait evde oturuyorsa vergi ödemesi gerekiyor.

 

Emekli olan kişinin birikimi varsa ve bankadan fon alım/satım, döviz hesabı, repo gibi hesaplarda değerlendiriyorsa bu vergiden muafiyeti kalkıyor ve ödemekle mükellef oluyor.

 

2016 yılı içerisinde emekli olanlar 2016 vergilerini ödemekle mükellefler. Ancak 2017 den itibaren gerekli şartlar uygunsa vergi muafiyetine sahip olurlar.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz