Yapı Kayıt Belgesi Ödemelerinde Son Gün 30 Haziran!


Türkiye'deki toplam 13 milyon konutun tapu sorununu çözmek amacı ile çıkarılan imar barışı uygulamasına vatandaşların yoğunilgisi devam ediyor. Yapı kayıt belgesi ödemelerinde son gün 30 Haziran olduğundan vatandaşların konuyu önemle takip etmesi gerekiyor. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, 31 Aralık 2017 yarihinden önce yapılmış ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıları kayıt altına almak amacı ile başlatılan imar barışı başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. 

Cumhurbaşkanlığı kararı ile 31 Aralık 2018 tarihinde başvuru süresinin uzatılmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girerken, başvurularının 15 Haziran 2019 tarihine kadar yapılabileceği belirtildi. Aynı karar kapsamında imar barışı başvuru bedellerinin ödenmesi için de son tarih 30 Haziran olarak açıkladı. 

Vatandaşların aldıkları yapı kayıt belgesi ile birlikte İmar Kanunu’na göre alınmış yıkım kararları ve idari para cezaları varsa iptal edilecek. Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek.

Yapı Kayıt Belgesi aldıktan sonra isteyen malikler tapuya müracaat ederek ve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme yaparak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecekler. 

Yapı Kayıt Belgesi imar açısından ekstra bir hak sağlamıyor, müktesep hak oluşturmuyor. Yapı kayıt belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanıyor. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz