Yeni İmar Yönetmeliğiyle Birlikte Binalar Dikey Yerine Yatay Olacak !

Yeni Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği gündem konusu olmaktan çıkmıyor. Yeni yönetmelikle beraber pek çok yenilikte beraberinde geliyor. En dikkat çeken hususlardan birisi de artık çok katlı yapıların azalması ve dikey formlu yapılar yerine yatay formlu yapıların ortaya çıkacak olması. Yeni taslağa göre, yapının oturacağı taban alanın yüzde 40’ını geçmemesi şartı tarih oluyor. Yeni plana göre, çok katlı apartmanların yerine az katlı olanlarının inşa edilmesi planlanıyor. Binaların önünde ve yanlarında bırakılması gereken kaldırımlara 5 metre, yandaki binaya 3 metre gibi zorunla mesafelere uyulacak.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Uluslararası Balkan ve Türk İş Dünyası Derneği (BATÜDER) Başkanı Akın Kazançoğlu, “İzmir’de imar planlı arsa konusunda nispeten sıkıntı yaşıyoruz. Bu nedenle yeni imar alanlarının açılması gerekiyor. İzmir’de genç nüfus her geçen gün artıyor. Bu nedenle onlara mesken bulmak da zorlaşıyor. Eğer yeni bir imar düzenlemesi yapılırsa daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

Kazançoğlu, “yeni yönetmelikle beraber yüzde 40 şartı kaldırılıyor. Bu nedenle arsa karşılığı daire yapma durumunda bir değişiklik yaşanacaktır. Şuan projesi tamamlanmış ve yapımına devam edilen yapılar aynen devam edecek. Ama Ekim ayından sonra yeni projeler yeni yönetmeliğe göre yapılacak”.

Konuya ilişkin bir diğer açıklama ise Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır tarafından geldi. Nasır, “eskiden yapının tabanının arsanın yüzde 40’ını geçmemesi şartı vardı. Yeni yönetmelikle beraber bu şart kaldırıldı ve yüzde 60’a kadar çıkarıldı. Dikey binalara göre emsali daha düşük olacak. Ancak yeni binaların tabanda yayılma imkanı daha fazla olacaktır” dedi.

 

Kaynak: Yenigün× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz