Yıldırım: ‘Mâli Politika Gevşemesinin Dozu Azaltılabilir’

Açıklanan son bütçe ve istihdam verilerinin birbiriyle güçlü bir ile ilişkisi olduğunu belirten, Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım, kaleme aldığı ‘Verdik bütçe disiplinini, kurtardık büyümeyi’ başlıklı yazıda, hükümetin 2009 sonrasının en yükseğine çıkan işsizlik oranını aşağı çekmek için açtığı ekonomiyi canlandırma paketine dikkat çekti.

‘Bu önlemlerin çoğu yılın dört ayında ve özellikle nisanda bütçe rakamları içine girdi. Geri kalan kısmı da önümüzdeki dönemde rakamlara yansıyacak.’ diyen Yıldırım; ‘Ekonomiyi canlandırma, batmak üzere olan özel sektör şirketlerini kurtarma, bankacılık sistemini rahatlatma, istihdamı koruma ve artırmanın faturası bütçeye çıktı. Çünkü nisanda bütçe açığı % 155 kötüleşti ve 5.4 milyar lira fazladan 3 milyar lira eksiye döndü.’ tespitini paylaştı.

‘Yine nisan ayında faiz dışı fazlanın, geçen yılın aynı ayına göre % 97 azalarak 8 milyar liradan 267 milyon liraya’ indiğini ifade eden Habertürk yazarı; dört aylık dönemde bütçenin görünümünün kötü olduğunu, geçen yılın ilk dört ayında 5.4 milyar lira fazla veren bütçenin bu yıl 18 milyar lira açık verdiğini ve faiz dışı fazlanın da 24.6 milyar liradan % 83 azalmayla 4.2 milyar liraya düştüğünü ifade etti. Bütçede 2009 sonrasının en dramatik bozulmasına yol açan gelişmenin, faiz dışı harcamaların artışı olduğunu aktaran yazar, nisanda % 26.7 artış kaydettiğini belirtti.

Artan vergi gelirlerine de değinen Yıldırım; nisan ayında dahilde alınan Katma Değer Vergisi’nin (KDV) % 22.2, Özel Tüketim Vergisi’nin % 19.2, ithalde alınan KDV’nin % 18 gibi yüksek oranda büyüdüğünü yazdı. 

Dolaylı vergilere dayalı gelir artışlarını tetikleyen unsur, canlanan ekonomi ve iç tüketim olarak saptayan Yıldırım, ‘Geçen yıl üçüncü çeyrekte daralan ekonomiyi son çeyrekte pozitife döndürdük. 2017’de vergi gelirlerindeki yüksek artış, bu yılın ilk çeyrek büyümesinin de yüksek geleceğine işaret ediyor. Mali gevşeme ile ekonomiyi daralmaktan, şirketleri batmaktan kurtardık.’ ifadelerini kullandı.

Açıklanan istihdam rakamlarıyla işsizlikte tepe noktanın görüldüğünü, verilerin marttan itibaren artışın, durup düzelmenin başlayacağına işaret ettiğini yazan Abdurrahman Yıldırım, ‘Bütün bu kazanımlara karşılık bir şeyler de verdik. Öncelikle mali politikaları ön plana geçirerek para politikalarının etkisini azalttık. Rezerv kaybettik. Merkez Bankası rezervleri 100 milyar doların üzerinden 85 milyar dolara kadar indi ve küçük oranlı bir toparlanma eğilimi içine girdi.’ tespitlerine yer verdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) politikalarının terk edilmesinden ve Avrupa Birliği'yle (AB) müzakerelerin tıkanmasından bu yana ekonominin tutunduğu en önemli çıpa olan mali disiplinden ödün verildiğini ancak; tamamen de kaybolmadığını yazan Yıldırım; ‘Bu açıdan önümüzdeki ayların icraatı belirleyici olacak. Ekonomi canlandığına, şirketler kurtarıldığına ve istihdamda yeniden ivme kazanılmaya başlandığına göre mali politika gevşemesinin dozu azaltılabilir. Kaldı ki; referandum da sona erdi.’ dedi.

Kaynak: Habertürk× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz