Zeytinburnu Askeri Lojmanları Tahliye Ediliyor!


Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi’nde bulunan askeri lojmanlar tahliye ediliyor. Tahliye işleminin tamamlanmasının ardından aynı bölgeye Zeytinburnu Millet Bahçesi yapılacak ve sahip olduğu 94 bin metrekarelik yüz ölçümüyle İstanbul’un en büyük yeşil alanlarından biri olacak. 

TSK personeli için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Başakşehir 5’inci Etap’ta yapılan yepyeni 528 konutluk projenin tamamlanmasının ardından, personelin taşınma işlemi başladı. Söz konusu taşınma biter bitmez ise Zeytinburnu Millet Bahçesinin yapımına süratle başlanacak.

Milliyet gazatesinde yer alan habere göre TSK personeli için yapılan yeni lojman alanı; 129 bin metrekarelik alan üzerinde ve 3 adadan oluşan site şeklinde, 130 metrekare net kullanım alanına sahip 528 adet daireden oluşuyor. Bunun yanından çocuklar için oyun parkları, yeşil alan, kapalı halı saha, basket sahası, cafe ve restoran gibi sosyal imkanlar da var. 

İstanbul’un En Büyük 2. Millet Bahçesi Yapılacak

Boşaltılacak olan 94 bin metrekarelik alanın tamamında yapılması planlanan Millet Bahçesi 35 bin 300 metrekarelik yeşil alanıyla Atatürk Havalimanı projesinden sonra İstanbul’un ikinci büyük Millet Bahçesi olacak.

Yapılacak olan Zeytinburnu Millet Bahçesi’yle birlikte İstanbul ve özelde Zeytinburnu, 94 bin metrekarelik dev bir yeşil alana kavuşacak. Zeytinburnu Millet Bahçesi’nde; 3 bin 500 metrekarelik biyolojik gölet, renkli bitki deresi, spor sahaları, 420 metrekarelik 6 adet egzersiz (Fitness) istasyonu, bin 800 metrekarelik çeşitli yaş gruplarına uygun 3 adet çocuk oyun alanı, 3 metre genişliğinde 2 kilometrelik koşu parkuru, 2 metre genişliğinde 3 kilometrelik bisiklet yolu, 4 metre genişliğinde 2 bin 800 metre uzunluğunda yürüyüş yolu, piknik alanı, toplam 33 metre genişliğinde çim tepeleri, 35 bin 300 metrekarelik yeşil alan, 4D Sinevizyon Merkezi, 700 çeşit bitki türünün koruma altına alındığı Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi’nin bir örneği sayılan şifalı bitkiler bahçesi, kaya bahçeleri, süs havuzları, dinlenme ve oturma alanları, açık teraslı büfe, cami, duş alma alanı, bay, bayan ve engelli lavaboları ile birlikte çok sayıda kültürel ve sosyal aktivitenin yapılabileceği bölgeler olacak.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz