Ziraat Bankasından Yüzde 0.98 Konut Kredisi Faiz Hamlesi !


Ekonomide alınan önlemlerin ardından birçok özel bankadan konut kredisi faiz oranlarında indirim haberleri geldi. Bu gelişmelere rağmen kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarında indirim yapmaması piyasa tarafından tenkit edilmeye başlanmıştı.

Ziraat Bankası Bu Baskıya Yanıt Verdi!

Ziraat Bankası dün yaptığı açıklama ile konut kredilerinde faiz indirimi yaptığını bildirdi. Yapılan indirim ile Ziraat Bankası bankalar arasında uygulanan en düşük konut kredisi faiz oranını kullandıran banka oldu. Açıklanan kampanya ile Ziraat Bankası’nın müşterilerine uyguladığı konut kredisi faiz oranı yüzde 1.78 olduğu görüldü.

Yüzde 0.98’lik Destek Anlaşmalı Firmalardan

Kampanya kapsamında Ziraat Bankası ile anlaşmalı olan firmalar bankanın konut kredisi faiz oranları üzerine yüzde 0.80’lik bir destek uygulayarak konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.98’e çekiyor.

Bu uygulama ile Ziraat Bankasının kullandırdığı yüzde 1.78 faiz oranının yüzde 0.80’ini firma geri kalan yüzde 0.98 faiz oranı ise vatandaş ödemiş oluyor. Yapılan kampanya sadece anlaşmalı firmaları kapsadığından Ziraat Bankası ile anlaşması bulunmayan firma ya da müteahhitten konut alacak olan vatandaş yüzde 0.98 faiz oranından faydalanamıyor.

Ziraat Bankası ve konut satıcının anlaşmalı olmadığı durumda vatandaşlar yüzde 1.78 faiz oranı üzerinden kredi kullanmaya devam edecek.

Yüzde 0.98 Konut Kredisi Farkı

Örneğin Ziraat Bankasından 200.000 TL tutarlı yüzde 0.98 faiz oranlı kredi için 120 ay vadeli konut kredisi kullandınız. Bu durumda toplam ödemeniz 341.000 TL oluyor. Kredinin aylık ödeme miktarları ise 2.840 TL’ye denk geliyor. Eğer anlaşma olmayan projeler için kredi kullansaydınız toplam geri ödemeniz 144.000 TL daha fazla olacaktı.

Konut almak için Temmuz ayından beri 0.98 faiz oranlarını bekleyen vatandaşlar son açıklama ile sevinseler de kampanyanın firma bazlı olması bu sevinci bir nebze gölgelemiş oldu.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz