9 Adımda Tapu Devri Nasıl Yapılır ?


Bir ev almak istediğinizde uğrayacağınız yerdir "TAPU DAİRELERİ". Ev almak için uğraş didin, ancak iş tapu dairesine geldiğinde ise herkesin gözü korkuyor nedense. Size bu yazımda tapu devir işlemlerinde nasıl bir süreç izlediğinden bahsedeceğim...

En büyük yatırım araçlarından biridir gayrimenkul. Kimi zaman başınızı sokacağınız bir eviniz olsun diye, kimi zaman da çocuklarıma miras kalsın diye aradığımız en güvenilir yatırım enstrümanıdır evler. Bu kapsam da sizden istenen evrakları hazırlarsanız, ve tapu harcını ödemeniz durumunda maksimum 1-2 günlük bir işlem kalıyor tapu dairesinde. Peki bu süreçte hangi belgeleri edinmelisiniz ? Sizi neler bekliyor ?

1. Tapu Dairesine Gitmeden Önce Nelere Dikkat Edilmeli ? Mayıs 16, 2017, 19:31

Almak için niyetlendiğiniz gayrimenkulün sahibi yanınızda değilse veya vekaletiniz yoksa tapu ile ilgili işlem yapamazsınız. Bu yüzden tapu kaydını isteyebilirsiniz. Böylece elinizde olan belge ile, almak istediğiniz gayrimenkule ait ada parsel bilgileri, net alanı, borç bilgileri, ipotek var mı yok mu,  haciz var mı ? gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. İlgili belediyelerden iskan raporu , numarataj belgesi alınarak bu bilgileri edinebilirsiniz.

Edindiğiniz bu bilgiler ışığında içiniz biraz rahatladıysa şayet, tapu işlemleri için sıra geldi randevu almaya.

2. Tapu Dairesinden Randevu Nasıl Alınır ? Mayıs 16, 2017, 19:39

Mülk sahibi ile anlaştıktan sonraki basamak Tapu Dairesidir. Randevu usulü ile çalışan tapu dairelerinden nasıl randevu alacaksınız ? Bunun için izleyeğiniz üç yol var.

-Almak istediğiniz gayrimenkulun bağlı olduğu ilgili tapu dairesinden  sabah 12 :00 ‘da önce sıra numarası alarak, 

-Beklemek istemiyorum derseniz https://www.tkgm.gov.tr tapu kadastro müdürlüğü resmi web sitesinden randevu alablirsiniz,  

-Alo 181'i arayarak randevunuzu istediğiniz gün ve saate alabilirsiniz.

Müteakip süreçte başvurunuz onaylandığında randevunuza ait bilgiler cep telefonunuza SMS yoluyla gelmektedir.

3. Tapu Dairesine Giderken Almanız Gereken Belgeler Nelerdir ? Mayıs 16, 2017, 19:42

Alıcı ve Satıcı için ayrı ayrı belgeler gerekmektedir.

Şahıs olan Alıcı için;

2 adet vesikalık fotoğraf,

Nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi,(nüfüs cüzdanı fotokopiniz üzerine mevcut ikametgah adresiniz ve telefon numaranızı yazınız)

İşlemlerinizi Emlakçınız yapacak ise o kişinin adına çıkarılmış vekaletname veya işlem takibi için  tellaliye sözleşmesi gerekmektedir.

Şahıs olan Satıcı için;

Tapunun aslı ve fotokopisi,

1 adet vesikalık fotoğraf,

Nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi, ,(nüfüs cüzdanı fotokopiniz üzerine mevcut ikametgah adresiniz ve telefon numaranızı yazınız)

Gayrimenkulun bağlı olduğu belediyenin emlak biriminden alınan "Borcu Yoktur" diger adıyla "Rayiç Belgesi’’ yazısı ( gayirmenkulun değeri ne olusa olsun gerçek rakamlar üzerinden satış yapılması gerekmektedir.!!! USULSÜZ YAPILAN YANİ GERÇEK OLMAYAN RAKAMLAR ÜZERİNDEN YAPILAN SATIŞLAR BİRGÜN  BAŞINIZA DERT OLABİLİR!!!!)

İşlemleriniz Emlakçınız yapacaksa emlakçı adına çıkarılmış vekaletname veya işlem takibi için  tellaliye sözleşmesi gerekmektedir.

Yapı olan her türlü işlem için dask yapılması gerekmektedir.

 

4. Tapu Harcı İşlemleri Mayıs 16, 2017, 19:44

Tapu Harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak kaydı ile beyan edilmiş olan devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır.  Ödenecek olan bu harçlar 30008 sayılı Resmi Gazete ile bildirilen Bakanlar Kurulu kararı ile 30 Eylül 2017'ye kadar indirimli olup, hem alıcı hem satıcı için ayrı ayrı konut ve iş yerleri için binde 15, arsa ve arazi için binde 20 oranınında ödeme yapılmaktadır . Ayrıca ortak gider olarak 2017 yılı için döner sermaye harcı 226.00 TL’dir.

5. Tapu Harcının Eksik Ödenmesi Mayıs 16, 2017, 19:47

Tapu harcının eksik ödenmesi ve bu durumun vergi makamlarınca tespit edilmesi durumunda ise cezai işlem uygulanmaktadır. Tapu harcının eksik ödendiği tespit edildiğinde aradaki fark üstünden hesaplama yapılır ve hem gayrimenkulü devredenden, hem de devralandan tahsil edilir. Ayrıca tarh edilecek olan tapu harcı için, devreden ve devralandan harcın yüzde 25'i oranında vergi cezası da kesilmektedir.

6. Banka Kredisi İle Ev Alanlar Ne Kadar Harç Öder ? Mayıs 16, 2017, 19:51

Evinizi ister banka kredisi ile alın, ister peşin, isterse bir kısmını peşin bir kısmını kredi ile alın farketmez. Ödeme yöntemine bakılmaksızın, ödenen tüm tutarlar toplanarak  harç hesaplaması ve akabinde ödemesi toplam tutara göre yapılır.

7. Müteahhitten Alınan Evlere Ödenecek Olan Harçlar ! Mayıs 16, 2017, 19:54

Müteahhit evin gerçek satış bedelinden daha düşük bedelli faturalandırması yapması halinde dahi, esas olan harç gerçek devir bedeli üzerinden hesaplanır. Eğer müteahhit eksik fatura düzenlemiş ise, en yakın vergi dairesine ibraz etmelidir.

8. Tapu Dairesinde Yapılacak Olan İşlemler ! Mayıs 16, 2017, 19:55

Alo 181 üzerinden veya tapu ve kadastro genel müdürlüğü internet sitesi üzerinden almış olduğunuz ve onaylanan randevu gün ve saatinden en az 15 dakika önce orada bulunmanız gerekmektedir. İşlemlerinizi sizin adınıza başkası yürütecekse, vekalet verdiğiniz kişilerin orada istenilen zamanda olması gerekmektedir.

Tüm evraklarınız eksiksiz bir şekilde tamamlanmış ve tapu harcı ödendikten sonra, "Akit Odası"nda tapu kayıtlarınız imzalanır. En son basamak ise tapu müdürünün imzalamasıdır. Müdür imzasının ardında tapu devir işlemleri bitmiş olur ve tapu devri gerçekleşir.

9. Gayrimenkulü Satan Vergi Öder mi ? Mayıs 16, 2017, 19:57

Alışveriş bitti... Şimdi gelelim işin vergilendirilmesi safhasına. Gayirmenkulün satın alındığı tarih itibariyle 5 yılını doldurmadan satılması durumu söz konusu olduğunda, gayrimenkulün değer kazanması gündeme geleceğinden, Gelir Vergisi ödemek ile mükellefsiniz.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz