Ev / Konut Satışları İçin Çekilen Resimlerde Yapılan 8 Büyük Hata !


Gerek ev sahiplerinin gerek gayrimenkul danışmanlarının satışlarda kullandıkları en önemli sunum tekniği resimlerdir. Günümüzde video , 3d resim/video ya da sanal gerçeklik gözlükleri gibi teknolojiler kullanılmaya başlasada çekilen resimler en az 2 - 3 sene daha en popüler tekniklerden biri olarak kalmaya devam edecek.

Gayrimenkul danışmanı arkadaşlara ve proje satış ekiplerine verdiğim eğitimlere katılanlar bilir , hep yaptığım bir benzetme vardır ; ‘ Gayrimenkul alışverişi , karşı cinsle yapılan ilk randevuya benzer ! ‘ . Bu ne demek derseniz , çok detaya girmeden söyleyeceğim şey şu ki ; ‘ Hiç bir zaman fazla istekli davranmayın , bu genellikle karşı tarafa bir rahatlık verir. Ayrıca bu aşırı istek hata yapmanıza ve kalitenizi göstermenize engel olur. ’ 

Bu karşı konulmaz istek bazı kişilerde fotoğraflara yansıyor ve evin nesi var nesi yok resmini çekiyor. Ne demiştik , karşı cinsle ilk randevumuz , bu yüzden en güzel ve anlamlı fotoğraflarımızı koymalıyız. 

Bakalım en çok yapılan hatalar nelermiş ...

1. Artık köşeleri görmek istemiyoruz ! Mart 8, 2017, 00:18

Sebebi bilinmeyen bir nedenden dolayı bazı satıcılar evlerin köşelerini çekiyorlar. Evet ,  düz , boş köşeleri.. Biliyoruz her evin birden çok köşesi bulunuyor , bunu özellikle çekmenin bir esprisi yok… Bir fotoğrafta tek köşeyi çekmek yerine iki köşeyi aynı fotoğraf karesine almayı deneyebilirsiniz :)

2. Balık gözü fotoğrafları unutun Mart 8, 2017, 00:21

Çok yaygın olmasada , ilan sitelerinde iddialı balık gözü lenslerle fotoğraf çekildiğini görüyoruz. 

Fakat unutmayın , balık gözü lensler odanın ‘ şeklini ve boyutlarını ‘ ölçmeyi zorlaştırır. Yani bakan kişi fotoğrafdan odanın şeklini anlayamaz ya da yanlış anlar. Hele profesyonel kişiler tarafından çekilmediyse , fotoğrafa bakmadan geçme sebebi..

3. Camın dışından çekilen resimler :) Mart 8, 2017, 02:25

Bu da anlaşılması zor bir konu. Burda aklıma ilk gelen şey , fotoğraf çeken kişinin içeriye girmeye tenezzül etmemesi. Şaka bir yana güneşin vurması ve camın yansıması fotoğrafın büyük bir kısmını sabote etmektedir.

4. Gazete ya da güneşlik ile örtülmüş camlar :( Mart 8, 2017, 02:43

Bırakın güneş içeri girsin ! Yurtdışında yapılan ilginç bir araştırmaya göre doğal güneş ışığı ev satışlarını hızlandırmakla kalmayıp , daha yüksek fiyatlara satılmasına da sebep oluyormuş.

5. Dağınık , pis ev fotoğrafları ! Mart 8, 2017, 02:47

Evet güzel bir dekorasyon satışta etkili olabilir ancak bunu yapamıyorsanız en azından eviniz temiz görünsün. Eskileri atamıyorsanız fotoğrafta görünmeyecek biryerlere kaldırın

6. Farklı bir perspektif :) Mart 8, 2017, 02:51

Birçoğumuz resimleri cep telefonlarımızla çekiyoruz. Kimisi yan kimisi düz çıkabiliyor. Fakat yan çekilmiş bir resmi internete yüklerken önce 90 derece döndürüp ondan sonra yüklemelisiniz. Bu düzeltmenin yapılmadığı fotoğraflara bakmak hiç de keyifli olmuyor :(

7. Donanımların aşırı yakından çekilmesi Mart 8, 2017, 02:57

Günümüzde her evin iyi kötü bazı donanımları mevcut. ( Fırın , ocak , kombi , klima vb. ) Bazı arkadaşlar bu demirbaşları çok yakından çekerek sanki internetten bir fotoğraf almışcasına ilan sitelerine yüklüyor. Evet bu donanımlar çekilmeli. Ancak ‘ evin tam neresinde kalıyor , dışardan nasıl görünüyor , takıldığı yer nasıl ‘ diye düşünerek güzel bir açıyla çekilmeli

8. Buğulu fotoğraflar… Mart 8, 2017, 02:59

Bunların internete yüklenmesi kabul edilemez bir hata. Aceleyle hepimizin böyle fotoğraflar çektiği oluyor ama ne gereği var. Dönün ve bir tane daha fotoğraf alın..× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz