Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığında Efsane Olmanın 10 Püf Noktası !


Herhangi bir konuda Efsane olmak denince , aklımıza hep gerçek dışı şeyler gelir. Sanki bizim yapmamızı engelleyen , doğa üstü birşeyler varmış gibi.. 

Kendi alanınızda rol model olmuş kişileri görürsünüz , belki de siz de onlar gibi olmak istiyorsunuz.. 

Bizim de gayrimenkul sektöründe rol model aldığımız kişiler ve mentörlerimiz var. Bu işin doğası böyledir. Onlar gibi olmak istersiniz ve ne yaptıklarını dikkatle incelersiniz. 

Bu yazıda efsane dediğimiz kişiler gibi olmanın 10 püf noktasına değineceğim. 

Gayrimenkul Danışmanlığında Efsane Denilen Saygınlığı İnşa Etmenin 10 Püf Noktası

1. Kibar Olun Temmuz 7, 2017, 19:07

Ünlü şair Maya Angelou’ın güzel bir sözü var : 

İnsanlar onlara ne söylediğini hatırlamaz, insanlar onlara ne yaptığını hatırlamaz fakat insanlar onlara nasıl hissettirdiğinizi asla unutmaz. 

Çocukken öğrendiğimiz en önemli şeylerden biri paylaşmaktır. Fakat kibarlık, paylaşmanın da bir adım ötesindedir. Kibarlık karşıya yapılan bir nezaket göstergesi gibi görünsede aksine sizi yüceltir.  Gayrimenkul danışmanlığı tamamen insan merkezli bir iştir. İnsanlara nasıl davrandığınız sizin kazanacağınız saygıyı belirleyen en önemli faktördür. 

Maalesef son zamanların en büyük eksikliklerinden biri olan kibarlık , sizin en güçlü silahlarınızdan biri olacak. 

Kibar olmaya başladığınızda efsaneliğe ilk adım attığınızı çok çabuk fark edeceksiniz !..

2. Bir Konuda Uzman Olun Temmuz 7, 2017, 19:18

Hem kiralayayım , hem satayım , hem küçük ölçekli işlere bakayım , hem arsa , tarla , dükkan , fabrika …. derseniz sonunuz pek de aydınlık olmaz. Bu yüzden kendinize bir alan seçin ve onun üzerine çalışın. Uzmanlık dediğimiz seviye 1-2 senelik bir iş değildir. Uzmanlık 5 - 10 sene çalışmayı gerektirir.

3. Alçakgönüllü Olun Temmuz 7, 2017, 19:22

Profesyonel danışmanlar iyi bildiklerini konuların farkında olup o konularda mangalda kül bırakmazken , bilmediklerini de kabul ederler. Mütevazi olun. 

Her zaman bilmediğiniz bir şeyler karşınıza çıkacak. Bölgenizde sizden daha fazla bilgi sahibi olan kişilerin olduğu gibi… Bu kişilerden faydalanmalısınız. İyi bir dinleyici olun. Meslekte 20 - 30 sene geçirmiş olabilirsiniz , lakin öğrenmenin yaşı yoktur.

Mütevazilik sizin kalitenizin göstergesidir. Alçakgönüllü olun ve heryerde öğrenecek bir şeyler arayın.

4. Asla Öğrenmekten Vazgeçmeyin ! Temmuz 7, 2017, 19:23

Üniversitede de hocalarımdan ( profesörler dahil ) öğrendiğim en önemli ders , öğrenmenin sonunun olmadığıdır. Dünya çok hızlı değişiyor. Asla herşeyi bildiğinizi ya da karşınızdakilerin sizden daha az bildiğini düşünmeyin. Belki de onlardan öğreneceğiniz çok önemli şeyler vardır. Öğrenmek için sürekli araştırmanız gerekmektedir. Bilgiler çoğu zaman bir yerlerde onları bulmanızı bekler.

5. Kendinize Bir Lider Bulun ! Temmuz 7, 2017, 19:27

Buna ister üstat deyin ister yol gösterici… Öğrenmenin diğer bir yolu da sizden daha iyi biriyle çalışmaktır. Sadece teknik bilgi değil , işin raconunu ve davranış şekillerini de öğrenmelisiniz. Mümkünse bu konuda eğitim veren özel danışmanları , eğitmenleri bulun. Unutmayın bu kişilerin görevi sizlere yardımcı olmak. Çevrenizdeki insanları seçmek de bu konuda çok önemlidir. Kimlerle çalışır ve arkadaşlık ederseniz onlardan iyi / kötü kazanımlarınız olur.

6. Gerçek Bağlantılar Kurun ! Temmuz 7, 2017, 19:30

Network yani bağlantı her işte başarıyı getirdiği gibi danışmanlar için de çok önemlidir. Profesyonel bir network ağı kurmalısınız. Bu ağın içinde müşteriler , yatırımcılar ve size iş sırasında yardımı olacak kişiler bulunmalı. Network kurmak kartvizit dağıtmak değildir. İnsanları tanımaya , onlarla ortak noktalar bulmaya çalışın.Tabiri caizse tanıştığınız kişilerin, varsa torunlarının adlarına kadar öğrenin. Samimi dokunuşlar gerçek bağlantılar kurmanıza yardımcı olacaktır.

7. İnsanları Şaşırtın ! Temmuz 7, 2017, 19:33

Efsane ünvanını almış tüm iş adamlarının ortak noktası ; çalıştıkları diğer insanları sürekli şaşırtmaları olmuştur. Müşterilerinizi; verdiğiniz hizmetler ile , yatırımcılarınızı sunduğunuz yatırım fırsatları ile ve iş arkadaşlarınızı da çalışma disiplininiz ve gösterdiğiniz efor ile şaşırtmalısınız. Tabi bunu yapabilmek için atacağınız her adımdan önce plan ve ön hazırlık yapmalısınız. 

8. Detaycı Olun ! Temmuz 7, 2017, 19:36

Detaycı olmak kimileri tarafından kötü bir huy gibi düşünülsede , aksine müşterilerin ve yatırımcıların bayıldığı bir özelliktir. Sizin küçük detaylara dikkat ettiğinizi fark edenler keskin zekanıza hayran kalacaktır. Bu bazen eski bir ismi hatırlamak , bazen evin küçük bir ayrıntısını yakalamak ya da bazen tuttuğunuz notlar olabilir. Bir gayrimenkule keşif için gittiğinizde olay yeri inceleme uzmanı gibi davranmalısınız. Hiç bir detay sizden kaçmamalı…

9. Hatalarınızı Kabul Edin ! Temmuz 7, 2017, 19:38

İtibar yönetiminin en önemli kısmı hataların üstesinden nasıl gelindiğidir. Her hatanızda başkalarını mı suçluyorsunuz ? Bırakın efsane olmayı , bu mantık ile ortalama bir pazarlamacı bile olamazsınız. İhmalkarlığınızdan meydana gelen problemleri inkar etmeyin. Durumu kabullenin ve hatalarınızdan ders çıkarın.

10. Gelişmeye Devam Edin ! Temmuz 7, 2017, 19:41

Gelişmeyi asla bırakmayın. Yerinde sayan insanlar mutsuz ve başarısız olur. Eğitim ve kişisel gelişime bütçe ve zaman ayırın. 

İş hayatınızda karşınıza çıkacak sıkıntılara ve krizlere önceden hazırlıklı olmalısınız. Gelişiminiz, size kariyeriniz boyunca rehberlik edecektir. Yeni teknolojileri , yeni trendleri takip edin ve gelecek için etrafınızdakilere öncü olmaya çalışın. 

Başarılı tüm girişimciler para yerine eğitim ve fayda odaklıdır. Sektördeki konferans , etkinlik ve seminerlerin sıkı takipçisi olun. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz