Kiracı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ? Kiracı Seçimi !


Bu yazımda yurtdışında bir hayli dikkat edilen , Kiracı İnceleme konusuna biraz değineceğim. Aslında konu çok detaylı fakat bu yazıda ‘ Kiracılar İçin Belirlenmesi Gereken Standartlar ‘ dan bahsedeceğim. Umarım sonraki yazılarda diğer hususlara da girebilirim.

Ülkemizde kiracıların ev sahibinden çektiği kadar , ev sahipleri de kiracılardan çekmektedir. Bunlardan ilk aklıma gelenler malum kirayı ödemeyenler , evi yapısına zarar verenler ( kapı , pencere vs ) , pis yaşayan insanlar ,  gereğinden kalabalık yaşanlar , komşularını rahatsız edenler vb.. Bu söylediklerimi yaşamadıysanız da ( umarım yaşamazsınız ) , başına gelenleri çevrenizden duymuşsunuzdur. 

Evet istenmeyen durumlar fakat dünyanın gerçekleri. Peki ne yapmalıyız ? Maalesef bunları % 100 engelleyemesek de Kiracı İnceleme kurallarını uygulayarak en aza indirebiliriz. Bu yazımda kiracı incelemenin ilk basamağı olan Standartlar konusunu ele alacağım. 

Kiracı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Standart ! 

Birçoğumuzun dişinden tırnağından arttırdığı , borcunun hala devam ettiği krediler ile satın aldığımız gayrimenkullerimiz çok kıymetlidir. Bu yüzden kiralayacağımız kişiyi seçmek , seçerken de belirli standartlar belirlemek en doğal hakkımız. Fakat bu standartları okumakla kalmayıp uygulamanız gerçekten önemli. İyi niyetinizi evde bırakmayı öğrenmelisiniz !

İşte daha az stresli bir ev sahibi olmanız için dikkat edilmesi gereken bazı standartlar ; 

1. Kirayı Karşılayabilme - Kira Oranı Nisan 19, 2017, 03:25

En önemli kural. Kişinin kirayı karşılayıp / karşılayamacağını bir şekilde anlamanız gerekiyor. Genelde eksik alınan ya da hiç alınamayan kira ücretleri , maddi sıkıntılara ve ev tahliyesi gibi stresli durumlara yol açıyor. Yurtdışında bu sorunu çözmek için ‘ Maaş / Kira Oranı ‘ kuralı işliyor. Maaş / Kira oranında kiracı adayının , kira tutarının en az 3 katı kadar para kazanacağı bir işte çalışması isteniyor. Yani 1000 TL lik bir evi kiralamak isteyen kişi aylık en az 3000 TL maaş kazanmalı.

2. Kirayı Zamanında Ödeme Nisan 19, 2017, 03:28

Eğer kiracıdan alacağınız kiranın yeri belliyse yani gelen kira ile bir ödeme yapmanız gerekiyor ise zamanında ödenmeyen kiralar sizi çok üzecektir. Ev sahipleri bu sebeple genelde memur kiracı isterler , fakat bana göre bu durum kişinin memur olmasıyla değil kirayı zamanında ödemeyi istemesiyle alakalıdır. Zamanında ödemek isteyen kişinin kirayı karşılayabilecek durumu da varsa , öncelik olarak diğer tüm harcamalardan önce kirasını öder. Eğer bu konuda ki tavrınızın çok net olduğunu belli ederseniz , daha ilk görüşmede birçok kişiyi eleyebilirsiniz.

3. İş Yeri ve Çalışma Tutarlılığı Nisan 19, 2017, 03:31

Tecrübeli tüm emlakçılar kiracı adayının nerde çalıştığını , ne zamandır aynı yerde çalıştığını , daha önce nerelerde çalıştığını sorar. Bu durumda kiracı adayının CV ‘sini incelemeniz faydanıza olacaktır. Elbette CV ile başvuru almayacaksınız fakat bunu muhabbet arasında anlayabilirsiniz , sizin merak dolu sorularınız ev konusunda titiz olduğunuzu da gösterecektir. Kiracı adayının sık sık iş değiştirmesi ve uzun süre iş bulamaması gibi durumlar can sıkıcı olabilir. 

4. Temizlik Anlayışı , Tertip , Düzen Nisan 19, 2017, 03:39

Evet , hiçbir kiracı evinizde sonsuza kadar kalmayacak. Ev boşaltıldığında bir harabe ile karşılaşmak istemiyorsanız kiracıyı seçerken ne kadar titiz olduğunuzun üstünde durmalısınız. Bu konuda size güven vermeyen kişilere ev kiralama konusunda dikkatlı olun. Evde bulunan tüm demirbaşları tek tek sözleşmeye eklemek ve depozitoyu da buna göre hesaplamak caydırıcı olabilir.

5. Suça ve Kötü Alışkanlıklara Yatkınlık Nisan 19, 2017, 03:46

Bu konuda detaya çok girmek istemiyorum. Genelde görünüş - yaşam tarzı benim gibi yani görüşmek istediğim tarzdan insanlara ev kiralamayı daha doğru buluyorum. Suçlu profili olan birine kimse ev kiralamak istemez fakat bazı küçük görünen kötü alışkanlıkların apartman sakinlerini rahatsız edebileceği unutulmamalı..× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz