Yenilikçi Ev Teknolojilerinde 4 Yeni Trend !


Teknolojinin gelişmesiyle kullandığımız arabalar , telefonlar ve oturduğumuz evler dönüşüme uğruyor. Evler için kullanılan teknoloji ürünleri çok yeni olsa da 3 - 5 seneye elimizden düşürmediğimiz akıllı telefonlar gibi vazgeçilmez olacaklarını düşünüyorum. Önemli olan çıkan teknolojilerin sürdürülebilir ve yaşamımıza değer katıyor olması.. 

İşte kullanılmaya başlayan 4 futuristik ( yenilikçi ) ev teknoloji trendleri ; 

1. Coğrafi Sınırlama - Sanal Bariyer ( Geofencing ) Mart 21, 2017, 22:06

Geofencing denilen teknolojinin bazı ülkelerde çok popüler olduğu söyleniyor. Lokasyon tabanlı teknolojiler geliştikçe buna bağlı uygulamalarda hayatımızın içine girmeye başladı. Peki , nedir bu Geofencing ?

Geofencing Nedir ? Coğrafi Sınırlama Nedir ?

GPS ve RFID teknolojileri yardımı ile bulunduğunuz yerin çevresinde sanal bir coğrafi sınırlama yapma işlemidir. Yani , bu teknoloji sayesinde evinizin etrafında sanal bir daire oluşturuyorsunuz ve bu sanal dairenin içine giren çıkan kişiler hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Bu ne işe mi yarayacak ? Örneğin , çocuklarınız eve ya da evin bahçesine girdiğinde Geofencing bunu sizin cep telefonunuza bilgi olarak gönderecek , sizde bu sayede onların güvende olduğunu öğreneceksiniz. Tabi bunu onları dışarı çıkıp çıkmadıklarını öğrenmek için de kullanabilirsiniz. Ya da çocuklarınız için tehlikeli alanları belirleyip , o alana girip girmedikleri takip edebilirsiniz. 

2. Sağlıklı Yaşam Alanları Mart 21, 2017, 22:09

Diğer bir gelişme de sağlıklı yaşam alanı sağlayan , insanların hastalanma riskini azaltan bina ve mobilyalar üzerine gelişen teknolojilerin kullanılmasına yönelik çalışmalar. Bu ürünleri üreten firmalar satışlara başlamış bile.. Bunlar nerde nasıl kullanılıyor diye sorarsanız ; otomatik yerleri temizleyen hava filtreleri , özel su arıtma sistemleri , C vitamini banyoları , gözleri yormamak ve psikolojiyi dengede tutmak için saate göre renk ve frekans değiştiren lambalar , evin bazı odalarını özel bitkilere ayırmak gibi birçok farklı seçenek mevcut.. 

Bana ilginç gelenlerden biri de akıllı tahta. Bu sayede üzerine koyduğunuz meyve , sebzeler hakkında bilgi verirken , düzgün bir şekilde kesmenize asistanlık yapıyor.

3. Enerji Verimliliği Ölçme Mart 21, 2017, 22:11

Bu da yurtdışında çok kullanılan ve ülkemizde de bazı firmalar tarafından kullanıma sunulmuş bir teknoloji. Bu sayede günlük / haftalık / aylık enerji tüketimini ölçebilir , siz evde yokken cep telefonunuzdan priz ve aydınlatmalara komut verebilir ve evdeki cihazların enerji tüketimini öğrenebilirsiniz. 

4. Birbirine Bağlı Akıllı Evler Mart 21, 2017, 22:14

Baştan belirtmeliyim ki , ülkemizde satılan akıllı evler ile yurtdışındaki akıllı evler arasında dağlar kadar fark var.. Bizde koridorda yürürken ışıklar kendiliğinden yanıyorsa , kapıya kamera sistemi takıldıysa ya da kumandalı panjur gibi basit cihazlar varsa evler akıllı ev diye satılıyor. Fakat yurtdışında durum çok farklı , evin içindeyken tamamen sesli komutlarla çalışan cihazlardan tutunda işteyken senin evdeki davranışlarını analiz edip eve girdiğinde kahveni hazırlayan otomasyon sistemlerinden bahsediyorum… 

Durum gelişmiş ülkelerde bir adım daha ileri gitmiş ve bu tüm akıllı cihazlarından birbiri ile bağlantısı gerçekleştirilmiş. Yani bir bakmışsınız siz dışardayken , dolabınız içerisinde süt kalmadığı için fırınınızın en sevdiğiniz kekten yapamadığı ile ilgili bir mesaj göndermiş. × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz