20 Üniversite TOKİ'den


TOKİ, bilimin ve sanatın savunucusu olan üniversitelerde eğitim alan binlerce gencimiz için Türkiye’nin her noktasında güvenli, sosyal ve akademik ihtiyaçları fiziki açıdan karşılanan yüksek standartlı eğitim binaları, yurt ve pansiyonlar inşa ediyor.

Üniversite yönetimlerinin istekleri sonucu işbirliği doğrultusunda TOKİ tarafından üniversite kampüsü, hizmet binaları, lojman, araştırma merkezi gibi pek çok akademik ve idari birim projesi yürütülüyor. Toplam 20 üniversite projesi yürüten TOKİ, üniversite yönetimlerine teslim ettiği 13 üniversite kampüsü ve eğitim binasını takiben 7 üniversitenin kampüs ve bina inşaatlarına devam ediyor. 

Gazi Üniversitesi’ne 72 Laboratuvarlı Bilim Merkezi

Yükseköğrenim altyapısını güçlendirmek için üniversitelerle beraber hareket eden TOKİ, Türkiye’nin iyi geçmişe sahip yükseköğrenim kurumlarından Ankara Gazi Üniversitesi’ne de modern binalar kazandırdı. TOKİ, Gazi Üniversitesi’nin merkez kampüsüne iki adet enstitü binası, toplam 72 laboratuvarlı Fizik, Kimya ve Biyoloji Merkez Binası, 40 derslikli Edebiyat Fakültesi, Konservatuar binası ve 900 kişilik konser salonu inşa etti. 950 kişi kapasiteli 5 amfinin yer aldığı kampüste 1.000 araçlık kapalı otoparkta inşa edildi. İdare, Gazi Üniversitesi için merkez kampüsünde yaptığı binaların yanı sıra Gölbaşı’nda da Sanat Tasarım Fakültesi inşa ederek üniversiteye teslim etti. 

Bülent Ecevit Üniversitesi’ne Kanser Araştırma Merkezi 

TOKİ’nin tamamlayarak eğitim öğretim hayatına kazandırdığı bir diğer eğitim kurumu Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi. Üniversiteyle yapılan anlaşmada TOKİ, Bülent Ecevit Üniversitesi yatırım programında yer alan Onkoloji Merkezi, merkezi derslikler ve ofis binasıyla kapalı yüzme havuzu ve sosyal tesislerini tamamladı. Proje kapsamında yapılan Kanser Araştırma Merkezi binasının taban alanı 800 metrekare. Toplam 4 bin 402 katlı planlandı. Projede her biri tek kişilik olmak üzere 41 adet hasta yatak odası ile kemoterapi ve kemik iliği nakli üniteleri de yer alıyor.

Erzincan’a 1.000 öğrenci kapasiteli PolisMeslek Yüksekokulu 

Farklı kamu kurumlarının ihtiyaçlarına dönük çözüm üreten TOKİ, Erzincan’da 1.000 kişilik Polis Meslek Yüksek Okulu yaptı. Yaptığı okulların niteliğine göre donatılar inşa eden TOKİ, Erzincan’daki eğitim tesisini tüm donatılarıyla birlikte inşa etti. Okulun kapalı alanda barındırdığı donatılar; 3 yatakhane ve 2 eğitim bloğu, idari bina ve yemekhane, sağlık ocağı, kapalı spor salonu, konferans salonu, kapalı atış poligonu ve yarı açık atış poligonundan oluşuyor. Açık alanda ise pentatlon sahası, çim futbol sahası, 2 suni çim futbol sahası, 2 basketbol sahası, 2 tenis sahası, paket arıtma tesisi, su deposu, trafo jeneratör binası yer alıyor.

Diğer Yapılan Ve Yapılmakta Olan İşler

  1. Giresun Üniversitesi için proje kapsamında toplam 20 adet amfi, 88 adet derslik, 14 adet bilgisayar laboratuarı, 6 adet dil laboratuarı ve 4 adet öğrenci laboratuvarları yapıldı.
  2. Bartın ve Bozok Üniversiteleri’nin binaları teslim edildi.
  3. Şırnak’a olimpik yüzme havuzlu kampüs kuruldu.
  4. Ahi Evran Üniversitesi kampüsüne UEFA standartlarında stadyum hızla devam etmekte.
  5. 71 bin kapasiteli 187 yurt ve pansiyon.

KYK, 545 bin öğrenciye ev sahipliği yapacak

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), Türkiye genelinde bütün öğrencilere okullarına yakın, kendilerini güvende hissettikleri, rahat ders çalışma ortamlarının olduğu yurt imkanı sunuyor. KYK’ya bağlı yurt kapasitesi bu yılsonu itibarıyla 674 yurtta 545 bin, 2017 sonunda 668 bin, 2018 sonunda 697 bin, 2019 sonunda ise yaklaşık 755 bin olacak.

Öğrenciler için yemekhanelerde elektronik sisteme geçen kurum, x-ray gibi cihazlarla güvenlikte de günümüz teknolojisini kullanacak.Kurum, yeni yurt düzeni kapsamında maksimum 4 kişilik bazalı yatakların olduğu, banyo-wc’nin yer aldığı ve her öğrenciye ait çalışma masası ile mini buzdolabının bulunduğu odalarla hizmet veriyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) ve TOKİ işbirliği ile bu güne kadar 23.510 kapasiteli 39 inşaat tamamlanırken, 13.740 öğrenci kapasiteli 19 inşaat devam ediyor.

TOKİ Haber× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz