64 Bin Konutla 13 Yılın Rekoru


64 Bin Konutla 13 Yılın Rekoru

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, 64 bin konut inşaa ederek 13 yılın rekorunu kırdıklarını belirttive geçmiş tecrübeleri sayesinde daha güzel ve vasıflı konutlar inşaa ettiklerinden bahsetti.

Sosyal konut üretiminde oldukları için düşük gelirli kişilerin kira ödemekten farksız , gayet cüzi miktarlarla konut edinebileceğini belirten Turan , "Konut talebindebir düşüş yok aksine Türkiye'nin her yerinde 5-10 katı talep artışı var. Bir yerde 300 konut yapıyorsak 3 bin talep geliyor. Sektörle alakalı bir başka yüzümüzü güldüren detaysa, konut satışlarıyla ilgili. Eylül ayı satış rakamlarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artış var. Bu Türkiye ekonomisinin gücünü gösteren bir olay. Yakın dönemde özellikle Körfez ülkelerinden gelen yabancılar başta olmak üzere konut satışında da ben yoğun bir talep bekliyorum. Bundan payını alacak illerden biri de Bursa'dır. Bursa'da da konut fiyatları bana göre bu nedenle biraz yukarı çıkacaktır."


Turan, konut faizlerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın çağrısıyla aylık bazda önce yüzde 1'in sonra da kısa vadede yüzde 0,90'ın altına düştüğünü belirtti.

Uzun vadede konut faizlerinin 0,90'ın hatta 0,85'in altında olmasının öneminden bahseden Turan :
"Bankalarımız yerinde bir hareket yaptı. İnşallah faizler yıllık yüzde 10 bandının altında olursa dar gelirli vatandaşlarımızın da konut sahibi olması daha da kolaylaşır. Biz de bu konuda çok çalışıyoruz. Bu yıl toplu konutta 13 yılın rekorunu kırdık. 64 bin konut inşa ettik. Geçmiş tecrübelerimizle beraber daha vasıflı ve nitelikli konutlar inşa ediyoruz. Önümüzdeki yıl da inşallah 70 bin konut hedefimiz var. Bu hedef daha çok hiç konut sahibi olmayanlar için" şeklinde konuştu.
AA× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz