Bahçeşehir Göleti'ndeki İnşaatı Durdurma Kararı!

Bahçeşehir gölet projesi Danıştay tarafından durduruldu ama tartışmalar devam ediyor. Danıştay’ın durdurma kararı sonrasında inşaat çalışmaları kesildi.

Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ise, “Danıştay ‘‘Sınırları netleştir’ diyor. “Burayı yapamazsın’ demiyor. Göleti genişletecek başka kaynak maalesef ki yok” açıklamasını yaptı. Uysal, “Karar projeyi engellemiyor. Danıştay’ın dediği şudur: ‘Yerel mahkeme yanlış karar verdi. Sınırlar belli değil. Bu karar iptal edilmelidir.’ Bu karar kesinleşirse, döner dere ıslahı ile diğer projeyi ayırıp yola kalınan yerden devam edilir” diye sözlerine devam etti.

Uysal “Bunun içeriğini çözmek gerekiyor. Dur kalklarla gitmek yerine yeniden bir meclis kararı alınır. Devam edilir. Ben ‘3 ay beklemeli’ dedim. Ama müteahhit ısrarlarına devam edip, mahkeme kararını önüme koyarsa devam da edebilir. Sonuçta o karara uymak zorundayım.” dedi.

Mevlüt Uysal “Burayı koruyup, yeşillendirelim. Ama kardeşim buraya 80 milyon ödemişsin. Yeni kaynağın da yok. Ben bu paraları nasıl bulup , nasıl işe devam edeceğim. Burası ıssız park değil, yaşayan park olmalı.” dedi.

Uysal şunları söyledi: “Ben ilk Oktay Ekinci ile başladım. Onun projesi bu. Söylediği rakamın altından kalkamam. İkinci konuştuğum kişi ise Oğuz Soydan. Halk denildiği zaman karşımıza BADER ve Tenis Kulubü çıkıyor. Ardından Mehmet Gümüş çıkıyor. Onların kendi mücadeleleri var. Biz halka ulaşamıyoruz ki.”

BAHÇEŞEHİR Göleti’nin arazisinin Süzer, Mesa ve kısmen TOKİ ve belediye üzerine olduğunu belirten Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal araziyle ilgili süreci şu şekilde devam ettirdi: “Ben 2009’da Başkan oldum. Göletin tamamı özel mülkiyetti. Göletin belediye dışındaki mülkiyet alanı değeri 250 milyon liraydı. Süzer’den talep ettim. Burayı almak gerek diye düşündüm. Süzer’in raporlarında metrekaresi 1850 liraydı. Süzer’e ricada bulunduk ve 67 dönümünü 28 milyon liraya satın aldık. Meclis’ten, CHP’lilerin de oy birliği ile geçti. Sonra Mesa ile görüştük. Ama olumsuz oldu. TOKİ ile irtibata geçildi. TOKİ bize ‘yüzde 40 imar verin yüzde 60’ını terk edelim’ dediler. Meseleyi Sayın Cumhurbaşkanımıza ilettik. 22 dönüme imar verdik ve geri kalan 138 milyona satın alındı. Orda benzin istasyonu oldu şimdi ise konut ve işyeri projesi yapılıyor.

Mevlüt Uysal, “Belediye 100 milyon lira kaynak bulamaz mı. Bulur. Ama Başakşehir’de buna benzer sorunlu yerler var. Bahçeşehir’e benzin istasyonu yaptık. Ona da tepki geldi. Bunlarla uğraşmayıp bu gölet projesini gerçekleştirdik. Keşke o benzin istasyonunu hiç yapmasaydık” dedi.

Hürriyet

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz