Gayrimenkul Sertifikası!

Yılmaz Sezer,Dünya Gazetesi köşesinin bugünkü yazısında, gayrimenkul sertifikasından bahsetti. İşte Sezer'in o yazısı...

Gayrimenkul sertifikası yeni bir yatırım aracıdır. Gayrimenkul projesi küçük paylara bölünüp halka sunulmakta ve projeye dileyen herkesin ortak olması sağlanmaktadır. Gayrimenkul projesinin yapımı TOKİ güvencesiyle gerçekleştirilmektedir. Yasal değişiklik 03.08.2016 tarih ve 29790 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile ilk uygulaması Mart 2017 sonu itibarıyla gerçekleştirilmiştir. Herkesin istediği kadar sertifika alabilmesi için sertifika alma alt sınırı 42,5 TL gibi bir tutar olarak belirlenmiştir. Yatırımcı isterse projeye ortak olmak istemesi halinde, bu yöntemle istediği bir gayrimenkulü satın alıp sahibi olmaktadır. Bu sertifikalar istenildiği zaman nakite dönebilmekte ve herhangi bir banka veya finans kurumu üzerinden gayrimenkul sertifikası talebi yapılabilmektedir.

Gayrimenkul Sertifikası ile bir inşaat bitince daire teslim alan bir grup yatırımcı olacak, diğer yatırımcı grup ise, daire almayarak borsada sertifikasını satanlar olacaktır. Her iki yatırımcı grubun vergilendirilmeleri de ayrı ayrı olmalıdır.

TOKİ adına yapılan açıklamalar birbirleri ile uyuşmamakta ve boşluklar kalmaktadır. TOKİ, KDV oranını yüzde 1 olarak belirlemiştir. Fakat bu ancak gayrimenkul tapusunun alınması halinde mümkün olacaktır. Gayrimenkulün tapu satışından önce KDV uygulaması da söz konusu olamayacak; tapu satışında uygulanacak KDV de gayrimenkulün konut veya iş yeri ya da 150 metrekarenin üstünde veya Büyükşehir sınırlarında olup olmamasına göre belirlenecektir.

Maliye Bakanlığı’nın gayrimenkul sertifikasının vergilendirilmesiyle, TOKİ’ye kira sertifikasının vergilendirilmesine benzer bir görüş verdiği düşünülmektedir.

Yatırımcıların yatırım yaparken, vergilendirmenin etkisini göz ardı etmediğinin unutulmaması gerektiğini ve Maliye Bakanlığı’nın konuya ilişkin genel düzenleme yapıp kamuoyunu ve yatırımcıları bilgilendirmesi gerektiği düşünülmektedir.

Dünya

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz