Müteahhitler Libya'ya Dönüyor


Dünya müteahhitler liginde ikinci sırada bulunan Türkiye’yi projeleriyle en tepede ki yerde tutan Libya’ya geri dönüşler yavaştan başladı. Konuyla alakalı olarak ilk haberi sizlere şubat ayında vermiştik. İlk adımı ENKA atmıştı, işin sorumluluğunu ve 1 milyar doları geçen maliyeti olan Libya’daki en ciddi enerji yatırımlarına durmadan devam ediyor diye size duyurmuştuk. ENKA’nın tekrar kurduğu bu yolla bu aralar inşaat sektörünün diğer faktörleriyle tekstil sektörü de katılıyor.

Libya’da büyük projeler peşinde koşan şirketlerden biride Arap Baharı'ndan önce Alarko Holding'de vardı. Altyapıya odaklanan Alarko, Amerika'lı ortağıyla 1 milyar dolarlık bir projeyi kabul etmişti. Alarko Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, yaptığı açıklamada “Bizim için Libya ciddi bir pazardı . Açılırsa çok iyi olur. Libya'yı Türk müteahhitler kontrol ediyorlardı. Açıldığı zaman orayı batılı müteahhitler bize bırakırlar mı ondan emin değilim” demiş, ülkede bazı şeylerin değişim göstereceğini söylemişti.

Libya yalnızca müteahhitlik şirketlerine cazip değil, perakendecilerin de bir ara ilgisini çekmeyi başarmıştı.Başta Trablus olmak üzere çoğu şehirde bizim markalarımıza ait markalar ön plandaydı. Fakat Arap Baharı ve Kaddafi’nin öldürülmesi ile birlikte Libya'da ki isrikrarsızlık geri dönme mecburiyetinde bırakmıştı. 

 × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz