TOKİ’den Dar Gelirli Vatandaşa Düşük Taksitli Konut Fırsatı


Düşük gelirli vatandaşın ev sahibi olabilmek için umutla beklediği TOKİ konut satışları 269 TL taksitle satışa sunulmuş durumda. TOKİ, toplam 41 ilde her bütçeye uygun 8 bin 83 konut satışı gerçekleştirecek. Kira öder gibi konut sahibi olabilmek isteyen kişiler için büyük şans oluşturmakta. Şimdi gelin haberin detaylarına bakalım…

Anadolu’nun farklı noktalarında konut üretmeyi sürdüren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bu yıl özellikle dar gelir grubuna odaklandı.

41 ilde satışa çıkan TOKİ, 269 TL'den başlayan taksitlerle ev satıyor. Satışa sunulan konut adedi ise 8 binin üzerinde. Emekli, alt gelir grubu dahil evi olmayan herkese hitap eden konutlar için peşinat alt limiti 10 bin TL.

Konut sahibi olabilmek için konutun satışının yapıldığı il veya ilçede bulunan Halkbank veya Ziraat Bankasına başvuru yapılabiliyor. Bu konuda ‘444 86 54’ numaralı ‘Alo TOKİ’ hattı da aranabilir. Dar gelirliler için yapılan konutlardan almak isteyen kişilerde, ‘hiç evi olmamak’, ‘ev alınacak ilde 1 sene ikamet ediyor olmak’, ‘aylık hane geliri en fazla 4 bin 500 TL olmak’ gibi şartlar aranıyor. Gelir şartı daha önce 3 bin 200 TL'ydi fakat bu sınır 4500 TL’ye çıkartılmış durumda.

Hesaplama Örneği;

Bir örnek vermek gerekirse: Balıkesir Sındırgı 2. Etap’ta dar gelir grubu için yapılan konutları 128 bin liradan başlayan fiyatlarla almak mümkün. Evi yüzde 15 peşinatla almak isteyenler başta 19 bin 294 TL ödeyecek. Vadesi 216 ay olan konutun aylık taksit ödemesi 506 lira. Yüzde 12’si peşin ödenirse ise taksit 628 TL vade 180 ay (5 yıl) oluyor.× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz