TOKİ'den Ekonomiye Büyük Katkı!


TOKİ'den Ekonomiye Büyük Katkı!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Başkanı Ergün Turan, Türkiye ekonomisine son 13 yılda 150 milyar TL’lik katkı yaptıklarını belirterek gündeme ilişkin soruları yanıtladı:

- 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında TOKİ’nin yılsonu hedeflerinde bir değişim var mı?

15 Temmuz darbe girişiminden sonra TOKİ olarak amaçlarımızı yükselttik. Hedeflerimizi aşağı yönlü yerine yukarı yönlü revize ettik. Dolayısıyla Toplu Konut İdaresi’nden sosyal konut anlamında beklentisi olan vatandaşlarımızın beklentilerine karşılık vereceğiz.

-Uygulamaya koyduğunuz yerel ve yatay mimari ne durumdadır?

Toplu Konut İdaresi olarak son iki buçuk yıldır konut yaptığımız hiçbir şehirde en yüksek binalar TOKİ binaları değildir. Şehirlerin yerel dokusuna uygun, genel imar kurallarına uygun konutlar inşa ediyoruz. İki buçuk yıldır yatay mimari ile üretim yapıyoruz. Yatay mimari ile inşa ettiğimiz konutlarımızın teslimlerini yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.

- Kentsel dönüşüm planlamalarınız ne durumda?

İdare olarak başlıca amacımız nitelikli sosyal konut yapmaktır.TOKİ  son 4 yılda Sağlık Bakanlığı’na 266 tane hastane inşa etti. Son üç yılda yarınlarımız olan öğrencilerimize 65 bin yatak kapasiteli yurt inşa ettik. Bin 50 okul inşaa ettik. 19 üniversitenin fakülte binalarını yapıyoruz. Ülke genelinde 19 stadyum inşaatımız sürüyor. İnşaatını üstlendiğimiz stadyumların dört tanesini tamamlayıp teslim ettik. Şimdi Gaziantep stadını bir ay
içerisindeyse Türkiye’nin en büyük statlarından olan Trabzon stadını teslim edeceğiz.

- İstanbul Finans Merkezi inşaatı ne zaman başlayacak?

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Türkiye açısından büyük önem arz ediyor. Finans Merkezi inşaası büyük bir alana yayılan makro bir proje. Toplu Konut İdaresi olarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurulu’nun ve Merkez Bankası binalarını yapacağız. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’ ndeki en önemli üç binayı protokolle biz inşa ediyoruz. BDDK ve SPK binalarını hasılat paylaşım modeli ile ihale ettik.Bu demek oluyor kki kam olarak bu projeye para harcanmıyor.Bu iki binaya yaklaşık 2-2.5 milyar TL’lik yatırım yapılacak. 14 Ekim cuma günü BDDK ve SPK binalarının temellerini atacağız. Merkez Bankası’nın da projeleri bitmek üzere, bize teslim edildiği anda inşaata başlayacağız.

-Moody’sin aldığı karar hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Moody’s’in aldığı karar Türkiye’ye yapılmaya kalkışılan hain darbe girişiminin devamı niteliğindedir. Bu karar ekonomik yönden ülkemize diz çöktürme amacı taşıyan bir karardır. Milletimiz 15 Temmuz darbe girişimi esnasında demokrasisine nasıl sahip çıkmış ise ekonomi kuruluşlarımız da ekonomiye sahip çıkmıştır. Bu karara rağmen piyasalarda bir sorun oluşmadı.  TOKİ  olarak bize düşen görev yatırımlarımızı daha da artırmaktır.

Akşam× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz