TOKİ'den Nasıl Ev Alınır?


TOKİ'den nasıl konut alabiliriz? TOKİ'den ev almak istiyorum, nasıl alabilirim? TOKİ'nin  başvuru şartları ve başvuru için gerekli belgeleri neler? Toki başvurularını nereye yapıyoruz? Kısacası TOKİ'den ev almak ile alakalı her şey tüm detayları ile beraber haberimizin içinde yer alıyor. İşte haberimiz;  

TOKİ’den konut nasıl alınır?

TOKİ; dar ve orta gelir düzeyine sahip olan kişilerin konut sahibi olması amacıyla uygun fiyatlı evler tasarlayan kurumdur. TOKİ 81 ilde tam zamanlı olarak çalışmalarını yürütmektedir. TOKİ’nin amacı hızlı bir şekilde yükselmekte olan ülke nüfusu için gerekli olan konut ihtiyacını karşılamaktır. TOKİ projesi; ülkemiz genelinde hem uygun fiyatı ile bir şekilde kişileri ev sahibi yapmayı hem de işsizlik sorununa ciddi rakamlarda etki etmeyi başarmıştır. Sizde tokiden ev almak istiyorum diyorsanız TOKİ'nin şartlarını bilmeniz gerekmektedir. 

TOKİ'ye başvuru şartları nelerdir?

1- TC vatandaşı olmak 
2- Başvuru yapacağınız ilin ya da ilçenin içerisinde en az 1 senedir yaşıyor olmanız ve bu yerde nüfus kaydınızın bulunması
 3- Daha önce TOKİ aracılığı ile konut almamış ya da kredi kullanmamış olmanız 
4- Birinci derece aile yakınlarının bir konut sahibi olmaması 
5- Maksimum 2600 lira geliriniz olması şartları aranmaktadır. 
6- Bir aileden sadece bir başvuru gerçekleşmesi gerekmektedir.TOKİ herhangi bir şekilde şans arttırmak için yapılan birden fazla başvuruyu kabul etmemektedir. Şehit ve Gazi yakınlarına, engellilere özel başvuru şartları olduğu ve bu kişilere öncelik tanındığı da unutulmamalıdır.
 TOKİ başvurusu yaparken, değerlendirilebilmeniz için bazı belgelere sahip olmanız gerekmektedir. Bu belgelerin incelenmesi ardından TOKİ sizi kuraya dahil eder veya etmez. Nedenlerini öğrenmek isterseniz de kuruma bir dilekçe yazmanız yeterlidir. Bu belgeler ise şunlardır:

 
1- Kimlik fotokopisi 
2- Şehit yakınları için hak sahipliği belgesi 
3- Engelli bireyler için sağlık durumunu ortaya koyan heyet raporu 
4- Emekli vatandaşlar için de emekli kimlik belgesi gerekmektedir. Bu belgeler ile TOKİ’ye gitmeniz halinde sizin için kayıt formu oluşturulur ve kuraya katılmaya hak kazanırsınız.

 TOKİ Kurası Nasıl Çekilir?

Şehit aileleri için ayrıcalık tanınır ve bu kişiler doğrudan konut alma hakkına sahiptir, sadece kura ile hangi konutta oturacakları belirlenmiş olur, engelli vatandaşlarımız için ise TOKİ projelerinden yüzde 5 konut ayrılmaktadır, bu konutlar üzerinde hak sahibi olacak kişiler için bir kura çekilişi yapılır. Kurada çıkmayan kişiler tekrardan diğer çekilişlere de katılır, emekli olan kişiler için TOKİ projesi dahilinde bulunan konut sayısının %25’i ayrılır ve kura çekilerek bu dilim üzerindeki hak sahibi olan kişiler belirlenir ve bu kurada seçilmeyen kişiler de bir sonraki kurada yeniden çekilişe dahil olur, TOKİ kurasında size ev çıkması halinde; TOKİ idaresi tarafından size verilecek tarihlerde, kura sırasında belirlenen konut için gerekli olan ilk peşinat ödemesini yapmanız ve sözleşmeyi imzalamanız gereklidir. Bu gereklilikleri yerine getirmemeniz halinde TOKİ size verdiği evi iptal edecek ve yedek kura çekimlerinden birine bu evi devredecektir. Kurada evi almaya hak kazanan kişiler için TOKİ tarafından sadece bir kere satış sözleşmesi düzenlenmektedir. Bu sözleşmenin bir kere daha tekrarlanma ya da başka bir TOKİ projesinde size yeni bir proje açma durumu söz konusu değildir. TOKİ kurasından ev alma hakkı kazanan kişiler peşinat olarak alacakları konutun yüzde 10’luk kısmını ödemek zorundadırlar. 240 ay taksitli olarak sabit bir şekilde bölünen ödemeler ile konut parası tahsil edilir. Peşinat verildikten sonraki ay ilk taksit tutarı alınır. TOKİ’den konut almanız halinde borçlar bitene kadar devretmeniz mümkün değildir, Konut içerisinde kuraya katılan kişinin oturması zorunludur, kişinin yakınlarından birinin oturduğu ya da evin kiralandığı öğrenilirse konut sözleşmesi iptal edilir, kişiler gerçek olmayan beyanlarda bulunur ve TOKİ projesinden konut alma hakkı elde ederlerse; sözleşmeler fes edilir ve kişinin ödediği para masraflar içerisinden çıkarılarak kişiye faiz uygulanmadan geri verilir.

 


Akşam× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz