TOKİ Kayaşehir 2017 Projesine Başvuru Yağdı!


TOKİ Başkanı Turan, İstanbul Kayaşehir'de satışa sunulan bin 892 konut için 39 bin 179 başvuru yapıldığını iletti. Projenin kurası 4 Ekim'de çekilecek. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların Kayaşehir'de yapılan konutlara yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Bu konutlar için başvuruların tamamlandığını bildiren Turan, "İstanbul Kayaşehir'de orta gelir sınıfı için satışa sunduğumuz bin 892 sosyal konutumuza 39 bin 179 başvuru yapıldı. 4 Ekim'de noter huzurundaki kura çekimiyle, konut sahibi olacak vatandaşlarımız belli olacak. Vatandaşlarımızın bu talebi konut sektörünün daha da büyüyeceğinin kesin göstergesidir." ifadelerini kullandı. Konut sektörünün teknik ve nitelik olarak hızla büyüdüğüne işaret eden Turan, şunları belirtti: "Geçtiğimiz yıl 1 milyon 341 bin konut satışı yapılmış ve bir rekor kırılmıştı. Bu yılın 7 ayında satılan konut sayısı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre daha yüksek bir rakamdadır. Büyük bir kalkınma hamlesi içinde bulunan ülkemizde konut sektöründe yaşanan bu talep, ekonomik büyümenin ve vatandaşlarımızın ekonomiye güveninin bir göstergesidir." Konutlara 432 şehit yakınının başvurduğunu bildiren Turan, bin 377 engelli vatandaşın da konut sahibi olmak için başvurusunu tamamladığını belirtti. Konutların 1+1'den 3+1'e kadar farklı kesimlerin ihtiyaç ve alım gücüne hitap edecek şekilde minimum maliyetle fiyatlandırıldığını vurgulayan Turan, 1+1 dairelere 2 bin 942, 2+1 dairelere 24 bin 288 ve 3+1 dairelere 11 bin 949 başvuru yapıldığını ifade etti. Vatandaşların en temel gereksinimi barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'nin dört bir yanında yeni yerleşim yerleri kurup onlarca konut projesini hayata geçirdiklerinin altını çizen Turan, "Amacımız hiç konut sahibi olmayan vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın kira öder gibi ev sahibi olabilmelerini istiyoruz." yorumunda bulundu. 

TOKİ'nin 803 bin konut sayısına ulaştığına dikkati çeken Turan, 2023'e kadar 1 milyon 200 bin konut inşaa etmeyi amaçladıklarını bildirdi. Geçen yıl 65 bin konutun ihalesini yaptıklarını, bu sene de aynı hedefi yakalayacaklarını belirten Turan, yıl içinde 46 bin konutu ihale ettiklerini belirtti. Pek çok şehir gibi İstanbul'u da depreme hazırlamak durumunda olduklarını ifade eden Turan, şunları da sözlerine ekledi: "Bu nedenle kentsel dönüşüm çalışmalarında  TOKİ  bundan sonra daha aktif rol üstleniyor. 2017'de çok daha aktif çalışıyoruz. Kentsel dönüşümde kar amacı gütmüyoruz. İstanbul'daki en önemli toplu konut ve bu kapsamdaki kentsel dönüşüm uygulama alanımız Kayabaşı bölgemizdir. İstanbul halkına ve bölgede yaşayan vatandaşlara, modern şehircilik ilkeleri doğrultusunda altyapı ve sosyal donatı alanlarıyla çağdaş yerleşim alanları yapılmaktadır." İstanbul'da kentsel dönüşüm kapsamında 65 bin konut yapmayı hedeflediklerine işaret eden Turan, 23 bin konutun inşaası ile 15 bin 596 konutun projelendirilme çalışmasının tamamlandığını belirtti. 

Toplumda dayanışma kültürünü yaşatma arzusu bulunduğuna dikkati çeken Turan, mahalle konseptinde projeler geliştirdiklerini ifade etti. Turan, şu cümleleri kullandı: "Hepimizin aradığı, bu topraklara ait olan, farklı gelir gruplarının aynı semtte buluşabildiği, semt sakinlerinin, esnafın bir arada olduğu, 'mahalle kültürü' kavramında hayat bulan, dayanışmayla mutlu olacağımız sosyal yaşam alanlarıdır. Bu arayışa yanıt veren 'mahalle kültürü' kavramını, konut kurgusu içine taşıdık. İstanbul Kayaşehir'de devam ettirmekte olduğumuz proje, 'mahalle konsepti' ile geliştirilmiş semt kültürünü barındıran önemli bir projedir. Bu projede, içinden cadde geçen, etrafında tek katlı dükkanların, bisiklet yollarının, spor alanlarının, caminin ve çarşının olduğu büyük bir meydana açılan, meydanda kafe ve restoranların bulunduğu bir mahalle konsepti yer alıyor. 0-5 yaş okul öncesi çocuk grubundan üniversite gençliğine, kadınlardan erkeklere tüm nüfus profillerine dönük sosyal ihtiyaçları düşündük."


AA× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz