TOKİ Yurtdışına Açılıyor


Sabah Gazetesi köşe yazarlarından Özlem Doğaner bugün yazdığı köşede Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan'dan öğrendiği projeler hakkında açıklamalar yaptı. İşte,  Özlem Doğaner'in yazısı... 2016'da yurtdışında üstlenilen yeni proje tutarı 10.1 milyar dolar oldu. Önümüzdeki günlerde daha yüksek rakamlara ulaşılabileceğinin de haberleri geliyor. Toplu Konut İdaresi Başkanı Ergün Turan'dan öğrendim. Yeni bir hazırlık var. TOKİ, sektörün bileşenleriyle, odalarla, ilgili derneklerle masada. Turan, "Özel sektörümüz zaten güçlü ve pek çok ülkede mükemmel işler yapıyor ama biz kamu- özel sektör işbirliğiyle farklı bir alan açabilir miyiz? TOKİ'nin sosyal konut üretimindeki başarı hikâyesini farklı bir seviyede yurtdışına aktarabilir miyiz?

Türkiye için yeni bir ekonomik fırsata çevirebilir miyiz? Bunun için görüşmelerimiz sürüyor" diyor. Devlet güvencesiyle özel sektörün dünyayı inşa etmekte daha da ileri gitmesi olabilecek bir ihtimal. TOKİ'yi Robin Hood'a benzetenlere katılıyorum. Ama daha da önemlisi Türkiye'nin dünyadaki önemli markalarından biri oldu. Öyle ki son 3 senede 80'den fazla ülkeden heyet gelip bilgi alıyor, uygulama desteği istiyor. Turan, ne gelişmekte olan ne de gelişmiş ülkelerde böyle bir idare şekli olmadığını söylüyor."Yılda 65 bin konut yaptığımızı söylediğimizde inanamıyorlar. Sadece konut değil, hastane, yurt, stat ve pek çok stratejik alanda şantiyelerimiz durmuyor. Bu, Türkiye'nin başarı hikâyesidir" diyor. Hatırlatalım. 1984-2003 yılları arasında 43 bin konut üreten TOKİ, son 14 yılda 802 bin konut üretti. Bir yılda üretilen 65 bin konutun sadece 2 bini hasılat paylaşımı yöntemiyle gelir elde etmek için yapılan konutlar. Bu gelir de zaten sosyal konut yapımı için kullanılıyor.

 

Sabah × YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz