Türkiye'nin Konut Politikası


17-20 Ekim 2016 tarihlerinde  Ekvator’un başkenti Kito’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Konferansında (Centre For Human Settlements) Habitat III zirvesi tamamlandı. Zirvede Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) adına Başkan Yardımcısı Ömer BULUT konuşma yaptı.

Ömer BULUT:

Saygıdeğer Delegeler ve Katılımcılar;

Türkiye adına konuşmak istiyorum. 1996 yılında başarıyla gerçekleştirdiğimiz Habitat II İstanbul'un en önemli deklarasyonu, herkes için konut vurgusu olmuştu. Bu konferansın en önemli amacı, nüfus ve kentleşme için bütün zorluklara rağmen, kararlı adımlarla sorunların çözülmesi  niteliğindeki İstanbul Deklarasyonu oldu.

İstanbul Deklarasyonun amacı, pek çok konferansın sonunda yayımlanan bildirgeler maalesef dilek ve temenni olarak kalmasının ardından uygulamaya geçirilemiyordu. İstanbul Deklarasyonun da böyle olmadı. TOKİ modelinin belirleyici referansları, bu bildirinin temel maddelerinin uygulamaya geçirilmesi ile ortaya çıktı.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKI), 1984 yılında konut ihtiyacına yönelik katkı sağlamak amacı ile kamu idaresi olarak kuruldu. Ancak istenilen başarı elde edilemedi. 2003 yılında Hükümetin konut politikalarına uygun olarak gerekli kanuni düzenlemeler yapıldı ve kurumun hukuksal yapısı güçlendirildi. Ve uygun fiyatlı konut yapımı için hedefler belirlendi. 2003 ile 2011 yılları arasında 500 bin sosyal konut üretmek hedefimizdi. Hedeflerimize ulaştık. 2023 yılı için hedefimiz 1 milyon 200 bin sosyal konut yapmak olacak.

Bu çalışmalarımız ülkemizin konut politikası Habitat II İstanbul deklarasyonunu önemsediğimizi gösteriyor. Sosyal konut projelerimizin  finansmanı için 2 ayrı yol izlemekteyiz.

Finansman Modellerimiz

- Birinci yolumuz hasılat paylaşım modelidir. Bu modelle TOKİ'ye kaynak sağlıyoruz. TOKİ tarafından ihale edilen arsa, yüklenici tarafından projeyi geliştiriyor  ve geliştirilen projenin satışından TOKİ pay alıyor.

- İkinci yolumuz ise büyük şehirlerde hazineden ve kamu kuruluşlarından bedeli karşılığında alınan arazileri değerli hale getirmek için proje üretiyoruz  veya satışı için kaynak sağlıyoruz. Bu kaynaklarla birlikte alternatif uygulamalar da geliştirerek öncelikli olarak ihtiyaç sahibi olan ve alt gelirli vatandaşlara, kira öder gibi uzun vadelerde (10 yıl, 15 yıl, 20 yıl) ev sahibi olmalarını sağlıyoruz.

TOKİ finansman modellerimiz ile vatandaşlarımıza Türkiye’de yaklaşık 1.100 dolar peşinat ve 150 dolardan başlayan taksitlerle konut sunabilmekteyiz.Bu çalışmalarımız sayesinde bugüne kadar TOKİ'ye yüz civarında ülkelerden işbirliği teklifi geldi.Dünya üzerindeki temel barınma sorununun çözümüne katkı sağlamak amacıyla, tüm bilgi ve deneyimimizi sizler için paylaşmaktayız. Asya’dan Afrika’ya özellikle gelişmekte olan ülkeler için TOKİ finansman modeli avantajlı ve gerçekçi bir sistemdir. Habitat ve İstanbul Deklarasyonu'nda hedeflerimizi gerçekleştirdiğimiz için gurur duyuyoruz.

TOKİ Haber× YASAL UYARI: Bu İnternet Sitesinde yer alan tüm haberler , bilgiler ve diğer yayınlar Site Linki kaynak olarak verilmeden çoğaltılamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz ve umuma iletilemez. Site içerikleri ile ilgili tüm yasal haklarımız saklıdır.

Yorum Yaz